Macron til Grønland: Vi åbner konsulat for at være tæt på jer

15. JUN 2025 • 21:09ERHVERV/POLITIK

Grønland er ikke til salg, understreger Frankrigs præsident og fortæller, at Frankrig åbner konsulat i Nuuk.

Det er en udfordrende tid for Grønland, men Frankrig og resten af EU står sammen med grønlænderne.

Det siger Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, på et pressemøde i Nuuk søndag aften, hvor han er flankeret af den grønlandske regeringsleder, Jens-Frederik Nielsen, og statsminister Mette Frederiksen (S).

- Grønland er placeret midt i det geopolitiske spil, og hele dette område er truet. Den strategiske position og naturressourcerne gør, at det er et sted, der er blevet mål for rovdrift.

- Så først og fremmest vil jeg gerne sende et budskab om solidaritet fra EU og Frankrig i retning af Danmark og det grønlandske folk, siger Macon.

Her fortæller han også, at Frankrig har besluttet at åbne et generalkonsulat i Nuuk.

- Frankrig har besluttet at åbne et generalkonsulat her i Nuuk for at være tættere på jer, siger Macron.

Inden Macron fik ordet, takkede Jens-Frederik Nielsen Frankrigs præsident for hans besøg i Grønland og for hans opbakning til Grønland.

- Vi ved, at du personligt har været en aktiv støtte for Grønland og kongeriget i disse udfordrende tider, og fra regeringen i Grønland og det grønlandske folk vil jeg gerne udtrykke vores taknemmelighed, sagde Jens-Frederik Nielsen.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

20. JUN 2025 • 20:28SPORT
FCK henter polsk midtbanetalent
FÅ ABONNEMENT