Løkke om angreb mellem Israel og Iran: Det er dybt bekymrende

13. JUN 2025 • 11:35ERHVERV/POLITIK

Israel har gennemført et storstilet angreb mod Iran rettet mod dets atomprogram, mens Iran har svaret igen.

Situationen i Mellemøsten er skrøbelig, efter at Israel har gennemført et storstilet angreb mod Iran natten til fredag, mens iranerne har svaret igen med et omfattende droneangreb, som er blevet skudt ned ifølge Israel.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) er dybt bekymret, oplyser han i en skriftlig kommentar.

- Det er tilsyneladende et meget omfattende angreb, Israel har udført mod Iran i nat. Samtidig er der udsigt til et iransk gengældelsesangreb. Det er dybt bekymrende, siger han.

Iran sendte fredag morgen omkring 100 droner afsted mod Israel, som det israelske militær i timerne efter har forsøgt at afværge. Det er angiveligt lykkedes.

Det var et modsvar til et stort angreb fra Israels side.

Det var ifølge Israel nødvendigt for at forhindre det iranske militær i at udvikle en atombombe.

Selv fastholder Iran, at dets atomprogram er fredeligt. Formålet er udelukkende at bruge uran til kernekraft ifølge landet.

Under alle omstændigheder er det ikke godt for regionen ifølge Løkke.

- Der er lige nu tale om en yderst skrøbelig sikkerhedssituation. Vi følger udviklingen tæt og opfordrer på det kraftigste alle parter til at afstå fra yderligere eskalering, siger Løkke.

En israelsk talsperson har sagt, at 200 kampfly tog del i operationen i nattetimerne. 100 forskellige mål blev ramt, forlyder det.

Der er fredag formiddag ikke overblik over, hvor mange personer der omkom i angrebene.

Indtil videre er der rapporteret om fem dræbte i et boligområde Teheran, seks dræbte atomforskere og flere dræbte højtstående militærfolk.

I Israel blev skolerne lukket, sociale forsamlinger gjort forbudt, og israelere blev opfordret til at droppe arbejde, der er ikke var strengt nødvendigt.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT