Minimal stigning i andel af kvinder med højere løn end deres mand

19. SEP 2025 • 10:17ERHVERV/POLITIK

Selv om andel af par, hvor kvinden tjener mest, er steget, er det stadig mest udbredt, at manden tjener mest.

I syv ud af ti heteroseksuelle parforhold tjener manden mest.

I grove træk har det set sådan ud i en årrække, men kigger man på decimalerne, er andelen af par, hvor kvinden tjener mest, steget i 2024.

Her er andelen af par, hvor kvinden tjener mest, steget fra 29,1 procent til 29,2 procent.

Det viser tal fra Danmarks Statistik.

De tre foregående år er det ellers gået den modsatte vej, og fra 2009 til 2017 lå andelen af par, hvor kvinden tjener mest, konsekvent over 30 procent.

Mads Moberg Reumert, som er cheføkonom i pensionsselskabet Danica, påpeger, at udviklingen i de seneste ti år hovedsageligt er gået i retning af flere par, hvor manden tjener mest.

Det afspejler ifølge ham i mange tilfælde den måde, man har valgt at indrette familielivet på.

- Typisk har manden en højere løn, mens kvinden i højere grad går på nedsat tid, tager en større andel af barslen med videre, skriver Mads Moberg Reumert i en kommentar.

Andelen af par, hvor manden har den højeste indkomst, er størst i alle aldersgrupper. Mest markant er den i aldersgruppen 30 til 44 år, hvor manden tjener mest i 73 procent af parrene.

Der er generelt en tydelig forskel på mænd og kvinder, når det kommer til den gennemsnitlige indkomst.

Her tjente mænd i gennemsnit 471.600 kroner før skat i 2024. For kvinder lå den gennemsnitlige indkomst på 359.700 kroner.

Den gennemsnitlige indkomst gælder alle personer over 15 år.

Dermed tjente kvinderne i gennemsnit 23,7 procent mindre end mænd. Heri er der ikke taget højde for forskel på jobtype, arbejdstid og lignende.

Mads Moberg Reumert påpeger, at forskelle i indkomst også får betydning for ens pensionsopsparing. Den bliver nemlig typisk bygget op af en fast andel af lønnen.

Og det kan få negative konsekvenser for kvinders økonomi i pensionistlivet, hvis ægteskabet undervejs er endt i en skilsmisse.

Modsat den øvrige formue, bliver pensionsopsparinger nemlig som udgangspunkt ikke delt ved en skilsmisse.

Hertil kommer, at kvinder i gennemsnit lever lidt længere end mænd. Derfor skal pensionsopsparingen typisk række til flere år.

Samme pointe lyder fra Helle Dalsgaard, som er chefrådgiver i Sampension.

Hun opfordrer kvinder, som er gift, til at være opmærksom på, om de halter efter deres partner økonomisk.

- For hvis det er tilfældet, så kan det koste dem dyrt at blive skilt, siger Helle Dalsgaard i en kommentar.

Hvis man vil sikre sig mod det, kan man lave en ægtepagt, tilføjer Helle Dalsgaard. I en ægtepagt kan parterne selv aftale, at pensionerne eksempelvis skal deles lige ved en eventuel skilsmisse.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT