Forsker: Brevstemmer kan fjerne fællesskabet på valgdagen

7. OKT 2025 • 05:00ERHVERV/POLITIK

Ifølge kommunalforsker Roger Buch er valgdagen symbol på fællesskab. Det kan gå tabt i øget antal brevstemmer.

Selv om der er seks uger til efterårets kommunal- og regionalvalg, er det allerede fra tirsdag muligt at bruge sin demokratiske ret ved at brevstemme.

Hvis udviklingen fra de seneste valg fortsætter, vil en stigende andel af vælgerne vælge at afgive deres stemmer inden selve valgdagen 18. november ved at troppe op på borgerservice eller det lokale bibliotek.

Men ifølge Roger Buch, der er kommunalforsker og centerleder ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, kan et øget antal af brevstemmer være med til at udrydde det fællesskab, der ifølge ham er en vigtig del af valget.

- Kommunerne vil gerne gøre det lettere for vælgere at stemme og har målrettet arbejdet for at få flere til at brevstemme.

- Men man glemmer, at valg bygger på fællesskab, og at køer ved valgstedet er et symbol på, at her foregår noget, der er vigtigt, siger han.

Det er en del af forklaringen på, at den samlede valgdeltagelse i 2021 var lavere end den normalt er til et kommunal- og regionalvalg, forklarer Roger Buch med henvisning til forskning fra Københavns Universitet.

Ifølge forskeren kan brevstemmer også få betydning for kommende vælgere, hvis de går glip af oplevelsen med at følges med forældrene på valgdagen.

- Så længe børn ikke kan læse, kan de komme med bag gardinet, og senere kan de gå med forældrene hen til afstemningsstedet. Det er en god indføring i, hvordan demokratiet fungerer i praksis, siger han.

Ved kommunal- og regionalvalget i 2021 blev 10,1 procent af stemmerne afgivet før valgdagen mod 5,7 procent i 2017.

Og ved folketingsvalget i 2022 var 9,8 procent af stemmerne brevstemmer mod 8,4 procent i 2019.

Hvis man vil brevstemme, møder man selv op på et af de steder, hvor der kan brevstemmes.

Her behøver man ikke at medbringe valgkortet, da det kun kan bruges på selve valgdagen. Til gengæld skal man huske gyldig legitimation.

Der udleveres to stemmesedler - en blå til kommunalvalget og en gul til regionsvalget. Man kan selv bestemme, om man vil stemme til begge valg.

Man kan brevstemme frem til den sidste fredag før valgdagen. I 2025 er deadline 14. november.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT