Fire blå partier vil genindføre store bededag - Venstre afviser
DF, DD, Konservative og Liberal Alliance mener, at tiden er kommet til politisk at genindføre store bededag.
Dagen før det borgerlige konvent i Fredericia kommer Liberal Alliance, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti og De Konservative fredag med en fælles melding.Hvis parterne får indflydelse på en regering efter næste folketingsvalg, vil de have store bededag genindført som helligdag og dermed fridag.
- Hvis vores fire partier får indflydelse på en ny regering, så har vi givet håndslag på, at det kommer til at ske, siger Dansk Folkepartis formand, Morten Messerschmidt, til DR.
I 2023 vedtog SVM-regeringen sammen med De Radikale at afskaffe store bededag som helligdag.
Det skulle give cirka tre milliarder kroner mere i statskassen og skabe et ekstra arbejdsudbud på 8000 personer, så flere arbejder mere.
Regeringen begrundede i sin tid forslaget om at afskaffe en helligdag med, at der skulle skaffes penge til at finansiere de øgede udgifter til forsvar og sikkerhed som følge af Ruslands invasion af Ukraine.
Siden er det økonomiske råderum vokset massivt, hvilket betyder, at Danmark ser ud til at få en langt bedre økonomi, end man oprindeligt havde forudset.
- Regeringen gjorde det på falske forudsætninger, for den sagde, at det her er den eneste måde, vi kan få tingene til at hænge sammen på. Nu kan vi se, hvordan pengene vælter ud af skabene i Finansministeriet, siger formand for Danmarksdemokraterne Inger Støjberg til DR.
Liberal Alliance har tidligere været imod en politisk beslutning om at genindføre store bededag, men partiet har nu ændret holdning.
Forslaget om at genindføre store bededag får imidlertid en kold skulder fra Venstre, det eneste deciderede blå parti i regeringen.
- Det ønsker vi ikke, nej. Jeg kan godt se, at det er et populært synspunkt, men det er ikke ansvarligt, siger politisk ordfører Jan E. Jørgensen (V).
Liberal Alliance, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti og De Konservative har op til lørdagens konvent også luftet et fælles forslag i Berlingske om, at forbuddet mod kernekraft skal afskaffes. Forbuddet har eksisteret siden 1985.
I B.T. har partierne fortalt, at de vil afskaffe koranloven, som blandt andet gør det ulovligt at afbrænde religiøse tidsskrifter.
De fire partier vil også tilføre flere penge til fri- og privatskolerne.
Næste folketingsvalg skal afholdes inden udgangen af oktober 2026.
/ritzau/