DFDS finder ny topchef hos malingproducenten Hempel

12. JAN 2026 • 09:00ERHVERV/POLITIK

Michael Hansen skal som ny topchef optimere resultaterne hos rederiet DFDS, siger bestyrelsesformand.

Rederiet DFDS har fundet en ny topchef.

Det bliver Michael Hansen, som i dag er topchef hos malingproducenten Hempel, som fremover skal stå i spidsen for DFDS.

Det skriver selskabet i en selskabsmeddelelse.

Michael Hansen tiltræder senest 1. juli, lyder det. Han overtager roret fra Torben Carlsen.

Det blev meddelt i begyndelsen af november, at bestyrelsen i DFDS havde besluttet at se sig om efter en ny topchef.

Samtidig lød det, at Torben Carlsen ville blive på posten, indtil hans efterfølger var på plads. Torben Carlsen har været topchef i DFDS siden maj 2019.

Bestyrelsesformanden i DFDS, Claus V. Hemmingsen, siger, at den nye topchefs opgave på kort sigt bliver at forbedre udviklingen i resultaterne.

På lang sigt lyder opgaven at realisere netværkets værdi gennem optimering og organisk vækst.

Michael Hansen siger selv, at han ser frem til at lede den igangværende transition i DFDS frem mod profitabel vækst.

- DFDS har en imponerende historie, men er for tiden udfordret på nogle områder. Ved at arbejde sammen og udnytte det stærke netværk kan vi realisere det fulde potentiale, siger han i meddelelsen.

I tredje kvartal af 2025 faldt DFDS' driftsresultat med 32 procent, og selskabet måtte nedjustere sine forventninger til den samlede indtjening på driften i 2025.

Selskabet har tidligere kaldt 2025 for et "transitionsår", hvor grundlaget til bedre resultater fremover skulle lægges.

For hurtigere at nå frem til en højere indtjening skal der spares 300 millioner kroner i 2026, har DFDS tidligere meddelt.

Det skal primært ske ved at skære cirka 400 stillinger, som hovedsageligt skal være kontormedarbejdere.

DFDS blev stiftet under navnet Det Forenede Dampskibs-Selskab tilbage i 1866. Forretningen består blandt andet af færgedrift, og selskabet har færgeruter i store dele af Europa.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT