Danske eliteaktier stiger efter droppet grønlandstold

22. JAN 2026 • 09:43ERHVERV/POLITIK

Det danske C25-aktieindeks stiger med 1,9 procent fra morgenstunden. Alle 25 selskaber er i grønt.

Investorerne trækker torsdag morgen vejret lidt lettere efter nyheden om, at USA's præsident, Donald Trump, har taget truslen om en ny toldkrig af bordet.

Det danske C25-aktieindeks stiger fra morgenstunden med 1,9 procent, efter at der er åbnet for handel.

Samtlige 25 aktier i indekset stiger. Novo Nordisk og AL Sydbank ligger i top med stigninger på henholdsvis 3,6 og 3,4 procent.

C25-indekset faldt med 2,6 procent i mandags som reaktion på, at Donald Trump i sidste weekend truede med at lægge 10 procent told på otte lande, der modarbejdede hans ambition om at overtage Grønland.

Efter dagens comeback ligger indekset i niveauet omkring 1921, hvilket er lige godt én procent under fredagens slutniveau på 1942.

Det bliver angiveligt ikke til noget alligevel, efter at et møde med Nato-generalsekretær Mark Rutte tilsyneladende har fået Donald Trump på andre tanker.

Mødet resulterede angiveligt i en rammeaftale om det fremtidige forsvar af Grønland, og Donald Trump afblæste herefter toldtruslen, blandt andet i et opslag på Trumps egen Truth Social-profil.

- Baseret på denne forståelse vil jeg ikke indføre de toldsatser, som var planlagt til at træde i kraft 1. februar, skriver Trump blandt andet.

En kovending, der af Sampensions aktiechef, Philip Jagd, kaldes en "Trump classic".

- Men når det er sagt, er det for tidligt at ånde lettet op. For Trumps første år i Det Hvide Hus har vist os, at han er uforudsigelig, og at alt kan ske.

- Det må vi også forvente, vil være gældende fremadrettet, siger han i en kommentar til aktieopturen.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT