Nyheden om lukningen af tøjbutikkerne Ønskebørn og Cosy i Aakirkeby følges nu op af positive nyheder fra byen.
Aakirkeby får nemlig for første gang i flere år en tandlægeklinik. Det sker, når Ibh & Holmberg rykker fra Nexø til det tidligere AMU-Center på Brovangen i Aakirkeby.
Delia Holmberg overtog i 2023 Hanne Jørgensens tandlægeklinik på Torvet i Nexø, men allerede nu to år efter flytter klinikken til Aakirkeby.
– Jeg har tidligere bygget nye klinikker på Sjælland, og jeg tænkte, at når jeg efter 30 år vendte hjem til Bornholm, ville det være fint med en lille, hyggelig klinik i Nexø. Men jeg kunne hurtigt se, at det både for personalet og patienterne betyder meget, at man har en klinik, der er tilgængelig for alle, og hvor der er plads. Vi mangler også noget moderne udstyr, som jeg har været vant til. Så jeg gik ret hurtigt i gang med at kigge efter nye lokaler, forklarer Delia Holmberg.