– Men hvis man skal prøve at sige to ting, som er supervæsentlige for, at vi lykkes, kan man sige, at når man nu går i gang med de her store projekter, kræver det, at vi har en hurtigere, rettidig og præcist økonomirapportering. Skræmmebilledet er fjernvarmeudrulningen i Odsherred, og det skal vi ikke ende, fortæller han og fortsætter:
– Der skal vi levere en ret præcis månedsrapportering fremfor en kvartalsrapportering. Så vi måned for måned får nogle præcise og retvisende tal, der kan fortælle os, hvordan vores økonomi udvikler sig, og som vi også kan bruge som et styringsredskab. Et andet element, som vi også ønsker at styrke, er i virkeligheden at gøre vores økonomirapportering mere forretningsvendt, så det ikke blot bliver bagudrettet med regnskaber, men det i højere grad er styrings- og beslutningsredskaber.
Månedsrapporteringerne skal ifølge direktøren være med til at sikre, at udgifterne på de store projekter ikke løber ud ad en tangent.
– Det er der i hvert fald en risiko for, og en måde at reducere den risiko er egentlig, at vores projektledere og chefer så hurtigt som muligt får tallene præsenteret, så de hurtigere kan tage nogle korrigerende tiltag.