Tidende har tidligere beskrevet, hvordan det særligt er i dagene omkring Folkemødet, der er udfordringer med de uretmæssige bookinger. Fordi så mange af feriehusene er involveret, og fordi det er så problematisk, har bestyrelsen valgt at gå ind i sagen.
– Vi frygter‚ at der står nogle gæster og siger, at det er en lorte-feriepark, de er kommet til, fordi de ikke kan få det hus de har booket. Så får hele ferieparken et omdømme som er negativt.
Freddy Boris Jespersen tror nemlig ikke, at gæsterne kan finde ud af at skelne mellem formidlere, bookingplatforme og husejere, så skylden og det dårlige rygte kan blive placeret det rigtige sted.
– Folk tænker, at de skal til Storløkke Feriepark, og hvis de så står her og de ikke kan få det hus, de har booket, så vil de jo sige til deres venner, at i Storløkke Feriepark er der slet ikke styr på det. Eller måske får ferieparken dårlige omtaler på Trustpilot, forklarer han.
Ferieparken har nemlig ellers et rigtig godt rygte, og mange gæster kommer tilbage igen og igen.