Central butik lukker i Rønne

ERHVERV | 23. OKT • 16:21
ERHVERV | 23. OKT • 16:21

Gennem de seneste mange år har Flying Tiger Copenhagen gjort sig på Torvegade i Rønne - men det er snart slut.

Det skriver Flying Tiger Copenhagen i en pressemeddelelse.

Lukningen sker i forbindelse med, at butikskæden konsoliderer sig og lukker hele 18 af sine 50 butikker i Danmark.

Nu vil de samle sig på færre butikker, og kæden vil forblive på danske "nøglelokationer" - blandt andet i landets største byer.

– Vores brand, butiksoplevelse og kundesegment – både i butikkerne og online – har udviklet sig markant gennem årene. Som følge heraf skal vores butiksnetværk løbende tilpasses, så vi fastholder vores relevans overfor kunderne – både i Danmark og internationalt. Fremover vil butiksuniverset udfolde sig på færre lokationer, men vores webshop sikrer, at Flying Tiger Copenhagen fortsat er fuldt tilgængelig for kunder i hele Danmark, fortæller Martin Sörenhag, Managing Director, Nordics.

Hvornår butikken præcist skal lukke er endnu uvist, men de 18 butikker vil lukke gradvist i løbet af 2026.

– Vi gør alt, hvad der er muligt for at håndtere denne omstilling – og alle involverede – med omtanke og respekt. Hvor det er muligt, tilbyder vi vores medarbejdere omplacering inden for netværket, men det er desværre uundgåeligt, at vi må tage afsked med værdsatte kolleger, som har spillet en vigtig rolle i vores historie, siger Martin Sörenhag videre i pressemeddelelsen.

Følg debatten på facebook!


Ejn bøttebone

Et i reglen firkantet bræt på ca. 18–20 cm på hver led, med en pind midt på under brættet som håndtag, der blev brugt til at have mørtel på, når man fugede eller understrøg som et lettere alternativ til det almindelige ‘spækkjebræ’. Den kaldtes også blot for ‘ejn bone’ eller ‘ejn præst’.
FÅ ABONNEMENT