Det er et stort overskud, men resultatet er dog kraftigt påvirket af, at vi i 2022 solgte et af vores datterselskaber, Bornholmske Feriehuse ApS, og avancen fra det salg udgør en stor del af overskuddet.
Sådan forklarer Rasmus Lund fra Bornholmske Feriehuse ApS i en pressemeddelelse, at feriebureauet kan præsentere så stort et overskud for 2022, som det gør – nemlig på intet mindre end 68,2 millioner kroner.
Han siger videre i pressemeddelelsen:
– Vi skabte Bornholmske Feriehuse ApS fra bunden i 2010, så der ligger mange års arbejde bag avancen, som blev udløst, da vi solgte selskabet. Bornholmske Feriehuse ApS blev solgt til Dancenter, som er en del af verdens tredjestørste feriekoncern, OYO. Jeg er stolt over, at vi har skabt en virksomhed, som kan tiltrække internationale investorer til Bornholm.