Han kommer samtidig med forklaringer på, hvorfor budgetterne er skredet.
– Prisstigninger og forsinkelser har gjort det vanskeligt at få tingene til at hænge sammen. Det har været den almindelige situation i byggesektoren og hos de almene boligorganisationer, siger Birger R. Kristensen.
Den særlige seniorrådgiver vurderer samtidig, hvad den primære årsag til direktørskiftet i Bo42 udspringer af.
– Det kan godt være, at man har forskellige temperamenter, men typisk finder man en fælles vej. Der var forskellige forudsætninger, der var besluttet i Bo42, som den daværende direktør ikke var villig til at ændre på, forklarer han.
Birger R. Kristensen siger samtidig, at hverken beboerne i Svaneke eller Søndergården bliver hårdere ramt økonomisk, end der oprindeligt var lagt op til.
– De andre afdelinger skal ikke betale mere, end de skulle have betalt, og der er ikke huslejestigninger udover, hvad der ellers skulle være betalt. Det skal nok løses, men som jeg har forstået det fra de involverede, var det viljen til at løse problemet, der kneb med. Det var også sådan, jeg forstod det på kommunen, og det ender i sidste med at blive deres problem, hvorfor de greb ind, siger Birger R. Kristensen.
Bent Frederiksen krydser nu fingre for, at både Søndergården og Svaneke siger ja til at få deres afdelinger renoveret.
– Det vil være synd, hvis de boliger ikke bliver holdt ordentligt ved lige, siger han.