– I første omgang handler det om at finde erstatningssand, der kan bruges i den samme kvalitet, fordi det sand, der ligger ude på Rønne Banke, er af den bedste betonsandskvalitet. Det har vi også brugt til store infrastrukturprojekter gennem tiden.
Hos NCC, der har granitbrud med asfalt- og betonfabrik på Snorrebakken, har de sand nok på lager til et halvt års tid, men der kommer bekymringer om fremtiden.
– Det, der bekymrer os mest, er, at vi skal give pris på beton til energiøen. Vi kan risikere, at vi i alternativet kan komme til at sige, at det kan vi ikke, for hvis ikke vi har noget sand, kan vi ikke afgive en pris. Alternativet er selvfølgelig, at betonen bliver dyrere, end den egentlig burde være og øger CO2-aftrykket, siger Søren Evald Jensen.