Velkomstpladsen: Hvad siger kommunen?

Velkomstpladsen: Hvad siger kommunen?
Sådan ser velkomstpladsen ud i øjeblikket. Privatfoto
KOMMENTAR | DEBAT | Fredag 28. marts 2025 • 05:30
Af:
Suzanne Ringsted på vegne Rønne Byforening
KOMMENTAR | DEBAT | Fredag 28. marts 2025 • 05:30

Hvad skal der ske?

 

Det udvidede opmarchareal til færgerne er nu færdiggjort med beplantning og afskærmning mod den omlagte Vesthavnsvej. Det skal nok blive godt, når det er groet til.

På modsatte side af vejen ligger Velkomstpladsen foran Velkomstcenteret. Pladsen er på grund af opmarchudvidelsen blevet noget mindre end oprindeligt tænkt i Den Strategiske Udviklingsplan for Rønne.

Trods dette kan planens hovedidé med at udvikle ”..en ankomstplads, der byder velkommen til Rønne såvel som Bornholm, …..et grønt rum med turismerelaterede servicefunktioner…, …som giver oplevelseskvaliteter ..”, sagtens realiseres i form af grønne kroge med bordbænkesæt, infokort/tavle og masser af grøn afskærmning mod vejen.

Det vil sige en plads, der byder velkommen til både turister og bornholmere, der ankommer til øen eller afrejser og lige har lidt ventetid.

Hvad siger grundens ejer - Bornholms Regionskommune? Vi venter med spænding.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT