Jeg heldigvis ikke så rig, at jeg konstant skal være paranoid, skriver Poul Pava. Arkivfoto: Jacob Jepsen
Af: Poul Pava
Ingen rige mennesker har kunnet opbygge deres formuer uden den lille mands hånd.
Det er foreslået politisk, at de rigeste danskere - ja, dem med de svimlende formuer - skal beskattes 0,5 procent mere i formueskat. Det vil de ikke og truer os alle med bål og brand, for de betaler nemlig i forvejen nok!
Nu er det jo altså sådan, at ingen rige mennesker har kunnet opbygge deres formuer uden den lille mands hånd.
Mange små lavlønnede hænder har nemlig bygget deres enorme formuer op. Men at dele og betale mere vil de over en kam fandeme ikke.
Må jeg gentage for selv prins Knud? Ja, gentage, at med mindre man har vundet i lotto og selv udfyldt sin kupon, ja, så er 99,9 procent af de svimlende formuer skabt af hænder og hoveder, der er skruet rigtigt på.
Dele ud? Nej!
Disse hænder og mange nedslidte har knoklet et langt liv for adlen, der føler sig højt hævet over pøblen.
Disse rige mennesker lever i overflod og nægter at dele lidt ekstra brødkrummer ud! Ja, dele blot lidt mere ud til det store fællesskab, som vi alle er en del af.
Jeg tror, de rige, og det er dem vel undt, måske helt har glemt at sætte en pris på, hvordan de selv kom så meget mere foran alle os andre. Jeg er da selv en hel del bagud, men føler mig alligevel altid lidt foran med det meste.
If you are standing on the top, then don't forget those people that helped you up.
Jeg heldigvis ikke så rig, at jeg konstant skal være paranoid - paranoid over, at nogen kommer og tager mine penge, som jeg i overflod har nok af.