Stor pengegave til krisecenter

Stor pengegave til krisecenter
Kvindekrisecenter Bornholm modtager 800.000 kroner fra Tryghedsgruppen. Arkivfoto: Allan Rieck
NOTITS | 12. JAN • 09:07
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | 12. JAN • 09:07

I alt modtager Bornholm over en million kroner.

Der er penge til mere tryghed på vej til Bornholm.

Afsenderen er Tryghedsgruppens regionale råd i Region Hovedstaden, som har fordelt 12,6 millioner kroner til nye tryghedsskabende projekter og aktiviteter.

Blandt modtagerne er Kvindekrisecenter Bornholm, som modtager 800.000 kroner til projektet "Hjælp til dig, der lever i vold".

Kirkens Korshærs børnecafé i Aakirkeby modtager 250.600 kroner til projektet "Et fællesskabende frirum", og den integrerede institution Signalhuset i Rønne får 7.800 kroner til indkøb af cykelhjelme.

Derudover kan Bornholm få glæde af en donation på 60.000 kroner til Solskinslejren, der er Ungdommens Røde Kors' ferielejr for børn fra Bornholm, København og tilgrænsende kommuner, samt de 50.000 kroner FDF Landsdel 8, herunder Bornholm, har fået til førstehjælpskurser.

Bornholmske unge kan også få gavn af de 999.040 kroner Læseforeningen har fået til sin indsats for unge i behandlingsforløb i psykiatrien i Region Hovedstaden.

Næste frist for ansøgning om midler hos Tryghedsgruppens regionale råd i Region Hovedstaden er den 1. marts.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT