21. JAN • 16:48

Politiet melder ud efter strømafbrydelse

Politiet melder ud efter strømafbrydelse
Hans-Henrik Dam fortæller, at det bliver en kortere efterforskning i denne omgang. Arkivfoto: Berit Hvassum

Da strømmen gik på Bornholm, satte det straks de lokale beredskaber i gang.

Når strømmen går, er der rigtig mange, som kommer på en stor opgave.

Det er blandt andet Bornholms Politi, som også hurtigt har haft fat i sine lokale samarbejdspartnere i form af den lokale beredskabsstab, Trefor og Beof, mens det også har været i kontakt med blandt andet Rigspolitiet.

Det fortæller Hans-Henrik Dam, vicepolitiinspektør hos Bornholms Politi.

– Det er som udgangspunkt altid en udfordring, når al strøm på hele øen går. Måske ikke lige med det samme, men over tid bliver det udfordrende. Det er specielt, når der ikke er noget som helst strøm, for så er der heller ingen vand efter noget tid, ligesom det kan blive en udfordring med mobilnettet over tid, fortæller han.

– Det er altid de ting, vi arbejde ud fra. Da det skete klokken 10.16, hvor al strøm gik, får vi selvfølgelig kontakt med vores samarbejdspartnere og har løbende tæt kontakt med dem. Ved 13-tiden har man så lokaliseret fejlen og fået den udbedret.

Hurtigt satte Bornholms Politi gang i efterforskningen for at finde ud af, hvad det er, der er sket - og hvad de derfor skal forholde sig til.

– Det viste sig at være en teknisk fejl, siger Hans-Henrik Dam onsdag eftermiddag, hvor strømmen var tilbage på hele øen, måske på det tidspunkt med enkelte, lokale undtagelser på mobilnettet.

– Men vi kører altid en sideløbende efterforskning for at finde ud af, hvad der er sket. Er det et overrevet søkabel? Er der nogle skibe over søkablet, som måske kan have revet det over? Eller står vi i en anden situation? Sådan sætter vi altid i gang. Men der er ikke noget, der tyder på det i denne omgang.

Han fortæller også, at efterforskningen, fordi det er en teknisk fejl, formentlig er afsluttet torsdag, fordi intet altså tyder på, at der har været påvirkninger udefra.

Vicepolitiinspektøren er dog også glad for samarbejdet på Bornholm.

– Det var fuldstændig upåklageligt, fortæller han.

Superværdifuld erfaring

Også for Louise Lyng Bojesen, beredskabschef i kommunen, har det været en meget travl dag med masser af koordinering.

– Politiet tog teten og koordinerede med os, Beof og Trefor, og det meldte hele tiden ind til os med, hvad situationen var, og det var de supergode til. Os i kommunen og i brandvæsnet har forskellige ting, som starter op, og det gik godt med dem. Vi har fået testet tingene af, og de forskellige indsatsplaner blev kørt igennem, fortæller hun og fortsætter:

– Kommunen er jo en stor virksomhed, og der er mange typer af planer. Der er et sundhedsberedskab, som er for de mest udsatte borgere, og det blev hurtigt sat i gang. Men det er forskelligt fra sted til sted - også hvordan man blev ramt. Eksempelvis havde vi vand på Tejn Rådhus, men ingen strøm, mens der var strøm på Snorrebakken, men ingen vand. Så det er forskelligt, men det har generelt fungeret roligt og godt.

Louise Lyng Bojesen tror på, at der er mange vigtige erfaringer at tage med sig fra strømafbrydelsen. Arkivfoto: William Sonne Kaalø
Louise Lyng Bojesen tror på, at der er mange vigtige erfaringer at tage med sig fra strømafbrydelsen. Arkivfoto: William Sonne Kaalø

Hun synes også, at samarbejdet med medierne fungerede godt, hvor borgerne kan komme til forskellige informationer. Dog var der også udfordringer med mobilnettet, som begyndte at svigte nogle steder.

– Det er noget af det, vi skal evaluere på, men vi skal evaluere på mange ting. Det er jo også på vandforsyningen, nødforsyning, og ned til om nogle automatiske dører fungerede. Så der er stort og småt, siger hun og fortsætter:

– Men det er super værdifuld erfaring, vi får med fra i dag i vores videre arbejde med beredskabsplanlægning og robustgørelse af øen. Det havde det også været, selvom det var en længere tid end de 3,5 timer, som strømmen var væk i. Så der er rigtig mange ting, vi skal kigge ind i nu og lære noget af.



Følg debatten på facebook!





FÅ ABONNEMENT