Evakuering af Bornholm er op til staten

25. FEB • 19:00
Henrik Nielsen
Journalist
25. FEB • 19:00

Hvis fremmede magter angriber Bornholm, bliver en eventuel beslutning om evakuering truffet centralt.

Sikkerhedschef Per Björkman i Ystad mener, at den skånske kommune bør forberede sig på at tage imod evakuerede bornholmere, og han anbefaler, at de to kommuner indgår i en dialog om, hvad Bornholm tænker og har brug for.

Det fortæller han til Ystads Allehanda i lyset af, at Rusland kan rette sin opmærksomhed mod Østersøen efter en eventuel fredsaftale i Ukraine.

En eventuel evakuering hører til politiets ansvarsområde, men i tilfælde af et russisk angreb bliver beslutningerne ikke truffet på politigården i Rønne.

– Såfremt der måtte opstå en situation, hvor det bliver nødvendigt at foretage evakuering af dele af den bornholmske befolkning, er politiet ansvarlig for at forberede og iværksætte en eventuel evakuering i samarbejde med de øvrige beredskabsmyndigheder.

– Politiet har ligeledes det overordnede ansvar for samarbejde, koordination og organisering i indsatsområdet. I en situation, hvor Bornholm og dermed Danmark måtte blive angrebet af fremmede magter, vil det dog være centrale myndigheder, der tager stilling til, hvilke tiltag der skal iværksættes, oplyser politidirektør Martin Gravesen i en skriftlig udtalelse.

Han fortæller også, at der løbende pågår drøftelser blandt beredskabsmyndighederne på Bornholm om, hvilke scenarier de kan blive stillet over for sammenholdt med deres kapacitet og handlemuligheder.

I forhold til en dialog er Per Björkman og Ystad velkommen til at henvende sig til det kommunale beredskab siger beredskabschef Louise Lyng Bojesen.

– De er velkommen til at henvende sig og tage en dialog med os om deres planer og tanker, og så kan vi finde ud af, hvordan vi passer ind i dem, siger hun.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT