– Lige nu er det bedste, vi kan gøre fra dansk, svensk, europæisk og Natos side at stå stolte, fine og uopnåelige at tage ved en landkrig. Da Rusland i gåseøjne befriede Bornholm fra tyskerne, sejlede man i bund og grund bare et skib ind med russiske soldater, som hoppede i land, og så havde man øen. Det er et scenarie, som relativt hurtigt kan gentages, sådan som den militære tilstedeværelse ser ud på Bornholm i øjeblikket. Der er det min klare forventning, at det ikke vil kunne lade sig gøre mere, når Forsvarschefen lander med sine militærfaglige anbefalinger, siger folketingsmedlemmet.
150.000-200.000 soldater
I forhold til Østersøområdet bliver truslen i Peter Juel-Jensens øjne større, hvis der bliver indgået en fredsaftale i Ukraine, som Rusland invaderede for tre år siden.
– Så længe Putin er optaget i Ukraine, har han ikke mulighed for at engagere sig andre steder. Med en fredsslutning inden for rækkevidde kan han relativt hurtigt frigøre 150.000-200.000 soldater til at indsætte andre steder, langs andre grænser og til at lægge et pres på Nato. Han har selv udtalt flere gange, at han ser EU som en af de største trusler mod Rusland, så hans næste træk er umuligt at spå om. Derfor skal vi ikke være klar til lidt, men til rigtig meget, og det kan også være et øget pres på Østersøområdet, som jeg allerede synes, vi mærker, siger han.