NOTITS / KULTUR / 12. AUG • 16:00

Mød virkeligheden til teaterforestilling

Mød virkeligheden til teaterforestilling
Bornholms Teaters sommerforestilling "Drømmen om Bornholm" er på turné. Foto: Rikke Lykkebo
Journalist

Bornholms Teater på turné med en forestilling om tilflyttere. Når den kommer til Gudhjem, kan man møde nogle af dem, den handler om.

Det er 18. august, "Drømmen om Bornholm" bliver opført foran Gudhjem Museum. I hver by er den lokale borgerforening medarrangør, og Gudhjem By- og Museumsforening giver publikum mulighed for at møde nogle af dem, som har realiseret drømmen om at flytte til Bornholm.

Foreningen fortæller, at flere par vil fortælle om deres erfaringer og oplevelser i forbindelse med tilflytningen. Kirsten og Christoffer Munch Andersen flyttede til Rø i 2023, og Christoffer er for tiden aktuel på Gudhjem Museum, hvor han udstiller et af sine malerier sammen med resten af kunstnersammenslutningen Holkahesten.

Det er foran Gudhjem Museum, man kan opleve teaterforestillingen "Drømmen om Bornholm". Pressefoto: Justine Høgh
Det er foran Gudhjem Museum, man kan opleve teaterforestillingen "Drømmen om Bornholm". Pressefoto: Justine Høgh

Publikum kan også møde repræsentanter fra Gudhjems foreningsliv, som vil fortælle om de muligheder, byen giver sine borgere.

Det hele er gratis publikum, man skal bare møde frem. Den første forestilling begynder klokken 16.30.

heni








FÅ ABONNEMENT