Opmærksomme badegæster har hjulpet livredderne i travl sommersæson

INDLAND/KRIMINAL4. AUG 2026 • 06:00

Badegæster får ros af TrygFondens Kystlivredning for at reagere på nødstedte ved danske strande.

Badegæsterne på de danske strande har været årvågne i løbet af sommeren, og det kan have reddet liv.

Det konstaterer TrygFondens Kystlivredning, godt to uger før sommersæsonen slutter.

- Generelt er folk ret gode til at have øjnene åbne, når de er ude på stranden, lyder rosen fra uddannelsesleder Anders Hammer, som står for rekruttering af aspiranter til TrygFondens Kystlivredning.

- I den seneste uge har vi oplevet, at flere har været henne ved os og fortælle om hændelser, der er sket lidt længere nede ad stranden - altså uden for vores badeområder.

- Det er en rigtig vigtig hjælp for vores livreddere, sådan så de kan agere hurtigt og komme dem, der måtte have brug for hjælp, til undsætning.

Situationerne, som kan være personer, der driver til havs på badedyr eller paddleboards, er hændt uden for de zoner, som livredderne overvåger.

De zoner er oftest markeret med rød-gule flag, som også bruges internationalt til at vise badegæster, at der er livreddere på vagt.

Flagene markerer ligeledes, hvor livredderne råder gæsterne til at opholde sig.

- Livredderne kan ikke se hele stranden. De kan primært se i badeområdet. Så hvis man ser noget uden for badeområderne, er det bare med at alarmere dem, opfordrer Anders Hammer.

I sådanne situationer råder han til, at man allierer sig med andre badegæster, således at mindst en person holder øje med den nødstedte, mens den anden alarmerer livredderne.

Som udgangspunkt opfordres badegæsterne til at tilkalde hjælp frem for selv at gå i vandet, medmindre man er en erfaren livredder. Man kan risikere at forværre situationen og selv ende med at blive nødstedt, advarer Anders Hammer.

Men man kan godt assistere livredderne på andre måder.

- Hvis der er læger eller sygeplejersker i nærheden, synes jeg også, at de er gode til at komme op og hjælpe, lyder det fra Anders Hammer.

Alt i alt har årets sommersæson været god og fyldt med glade gæster, fortæller han.

Der er dog to punkter, hvor badegæsterne kan forbedre adfærden. Det ene er ikke at slippe børnene af syne. Det andet er at orientere sig om vind, vand og vejr.

- Hvis man stoppede op i de der to sekunder, tror jeg, at man kunne være mange hændelser foruden, siger han og peger især på fænomenet fralandsvind.

Her kan man kigge på, hvilken retning badeflagene blæser - ellers kigge på vegetationen eller slet og ret mærke på sin egen krop, hvilken vej vinden kommer fra.

- Hvis man finder ud af, hvilke faremomenter der kan opstå, kan man gøre sin badetur meget sikrere, siger Anders Hammer.

TrygFondens livreddertårne åbnede på 34 strande og havnebade fredag den 27. juni og lukker onsdag den 19. august.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT