Onsdag 28. oktober øver beredskabet på Rønne Havn.
Det oplyser havnen i et opslag på Facebook.
Øvelsen foregår i samarbejde med Bornholms Politi, Beredskabsstyrelsen, det kommunale beredskab, Bornholms Regionskommune, Bornholmslinjen og Hjemmeværnet.
Øvelsen betyder også, at Munch Petersens Vej vil være lukket for trafik i en kort periode mellem klokken otte og 12.
– Passagerer, der skal rejse med færgen til eller fra Bornholm, vil få direkte information fra Bornholmslinjen om de ændrede tilkørsels- og trafikforhold, oplyser havnen.
Formålet med øvelsen er at træne samarbejdet mellem instanserne, så de er bedst muligt forberedt, hvis der opstår en større sikkerheds- eller miljøhændelse på havnen.
Borgere vil derfor kunne se ekstra aktivitet med blandt andet politi og beredskab på havnen. Især i områderne ved kajerne ved Olieselskaberne og Søndre Bådehavn.