TRAFIK / 14. JAN • 05:30

Færgens fremtid på spil: Frygter for bornholmerne

Færgens fremtid på spil: Frygter for bornholmerne
Fremtidens færgebetjening af Bornholm bør være klimavenlig, mener Enhedslisten. Arkivfoto: Henrik Nielsen
Journalist

Bornholmslinjen sejler til og med 2030, og forberedelsen af det næsten færgeudbud bliver kaldt en af de vigtigste politiske sager for Bornholm i år. Enhedslisten vil sikre sig, at Transportministerier inddrager lokale ønsker og kan selv forestille sig, at to gamle kendinge genopstår.

Den nuværende færgekontrakt løber til og med 2030, og forberedelserne til tiden efter er allerede i gang.

Lea Wermelin (S) nævnte forberedelsen af det næste færgeudbud, da Tidende spurgte hende og Peter Juel-Jensen (V), hvilke politiske sager der er vigtigst for Bornholm i 2026. Og det er ikke kun de lokale folketingsmedlemmer, der har opmærksomheden rettet mod Østersøen og fremtiden.

Det samme har Enhedslistens transport-, miljø- og klimaordfører Leila Stockmarr, som har stillet en række spørgsmål om processen frem mod det kommende udbud til transportminister, Thomas Danielsen (V). Det har hun gjort for at skabe klarhed over, hvor langt ministeriet er i arbejdet, og hvor travlt man har, hvis man vil påvirke processen.

– Jeg har noteret mig, at man på Bornholm allerede er i gang med at gøre sig overvejelser om et kommende færgeudbud. For eksempel har Trafikkontaktrådet vedtaget sin strategi frem til 2030, der indeholder en del overvejelser i den retning, fortæller Leila Stockmarr.

Transport-, miljø- og klimaordfører Leila Stockmarr (EL) har stillet transportminister Thomas Danielsen en række spørgsmål om den fremtidige færgebetjening af Bornholm. Foto: Marie Hald
Transport-, miljø- og klimaordfører Leila Stockmarr (EL) har stillet transportminister Thomas Danielsen en række spørgsmål om den fremtidige færgebetjening af Bornholm. Foto: Marie Hald

De lokale skal høres

Leila Stockmarr ser færgeforbindelsen til Bornholm som en altafgørende livsnerve for lokalsamfundet, for bornholmerne, for det bornholmske erhverv og øens mange gæster.

– Jeg synes, det er meget vigtigt, at der i processen frem mod et nyt udbud er indtænkt inddragelsen af de lokale ønsker. Dem skulle vi jo nødigt misse at indtænke og tage hensyn til, blot fordi processen kunne blive uklar, siger hun.

Hendes spørgsmål til transportministeren handler blandt andet om, hvordan borgere og lokalt valgte på Bornholm inddrages i processen.

– Trafikkontaktrådet er et rigtigt godt organ. Her samles mange forskellige, bornholmske interesser. Jeg kan imidlertid godt være i tvivl, om ikke nogen interesser får forrang fremfor andre i rådet, og om ikke den almindelige bornholmers interesse træder lidt i baggrund – til fordel for for eksempel erhvervslivets, fortæller Leila Stockmarr.

Derfor synes hun også, det ville være vigtigt for en god proces, at kommunalbestyrelsen giver sit besyv med, da den repræsenterer borgerne direkte.

Genindføre statsrederi

Enhedslistens transport-, miljø- og klimaordfører spørger også til vilkårene og økonomien i det kommende udbud.

– Når man laver et udbud af denne slags, er det beslutninger med mange års virkning. Derfor skal man jo tænke sig rigtigt godt om. De fastlåser vilkårene i 10-12 år, forklarer Leila Stockmarr.

Hun pointerer, at de økonomiske forudsætninger i et udbud kan bestemme mange ting, for eksempel antallet af bydere.

– Det kunne også være interessant at overveje at genindføre et statsrederi. Udbud forringer i væsentlig grad mulighederne for at foretage løbende ændringer af besejlingsforholdene, fordi det kræver tillæg til den eksisterende kontrakt. Men det betyder også, at al materiel skal afskrives over udbudsperioden, og at man hver gang skal ud og erhverve sig nye færger, og det er måske ikke den bedste måde at bruge pengene på, siger Leila Stockmarr.

Enhedslisten vil gerne have genindført IC-Bornholm, men vil se, hvad Folketingets øvrige partier vil være med til. Foto: Miklos Szabo/Øresundsbron
Enhedslisten vil gerne have genindført IC-Bornholm, men vil se, hvad Folketingets øvrige partier vil være med til. Foto: Miklos Szabo/Øresundsbron

Klimaet mangler

Da Trafikkontaktrådet i september behandlede sin 2030-strategi, blev man enig om fem fokusområder.

Daværende viceborgmester, Morten Riis (EL), ønskede dog et sjette, nemlig størst mulig CO2-reduktion i transporten til, fra og på Bornholm.

Der var ikke opbakning til at gøre det til et fokusområde, og det har Leila Stockmarr hæftet sig ved, da det for Enhedslisten er afgørende, at Bornholm i fremtiden bliver besejlet klimavenligt.

– Allerhelst af el-drevne færger. Men vi mener også, man bør tage højde for den voksende godsmængde, som vi har set de seneste år og sikre kapacitet til denne, fortæller hun.

Derudover mener Enhedslisten, at det skal være muligt at købe billetter til en fast, reduceret pris for passagerer, der bruger færgerne meget – i særdeleshed for gående passagerer – og at rejsende på hele turen til hovedstaden skal kunne tage børn under 12 år med på deres egen billet. Det kan man i offentlig trafik i resten af landet.

– Vi vil også gerne have genindført IC-Bornholm, men vi må se, hvad Folketingets øvrige partier vil være med til, lyder det fra Leila Stockmarr.

Spørgsmålet

Vil ministeren redegøre for processen for færgeudbud af den samfundsbegrundede sejlads til Bornholm? Herunder bedes ministeren redegøre for hvordan borgere og lokalt valgte på Bornholm inddrages, konkretisering af vilkår og præmisser for udbuddets udformning samt økonomi og tentativ tidslinje.



Følg debatten på facebook!





FÅ ABONNEMENT