KØB ABONNEMENT
NOTITS / SPORT / 20. OKT • 15:30

Talenter på træningslejr i Grækenland

Talenter på træningslejr i Grækenland
Rønne Svømmeklubs hold på træningslejren i Grækenland bestod af Vitus Vilsholm, Tobias Ipsen, Olivia Sommer, Benny Nielsen, Filip Nielsen, Tristan Damsgaard og Bertram Hallberg. Eget foto
Journalist

Som forberedelse til DM for juniorer har Rønne Svømmeklub opbygget formen under sydligere himmelstrøg.

Seks juniorsvømmere fra Rønne Svømmeklub har sammen med Svømmeklubben Triton fra Ballerup været på træningslejr i græske Loutraki.

Det fortæller formand Benny Nielsen fra Rønne Svømmeklub.

Formålet med lejren var at opbygge formen frem mod danmarksmesterskaberne for juniorer i slutningen af måneden.

Benny Nielsen fortæller, at Svømmeklubben Triton sammensat et godt og krævende træningsprogram med intensiv tekniktræning og masser af kilometer i bassinet.

– Vi har haft en fantastisk træningslejr, hvor alle seks svømmere har arbejdet rigtig godt. Vi har fået lagt et stærkt fysisk fundament, og nu handler det om at holde formen ved lige, finpudse teknikken og finde endnu mere fart frem mod DM for juniorer. Vi glæder os til at se, hvad drengene kan præstere, siger han i en pressemeddelelse.

Turen bød også på kulturelle oplever, og svømmerne besøgte både Athen og den historiske kystby Nafplio.

– En træningslejr handler også om fællesskab, gode oplevelser og om at udvikle sig sammen som hold. Vi har haft en fantastisk tur både sportsligt og socialt, fortæller Benny Nielsen.

Ved danmarksmesterskaberne for juniorer stiller Rønne Svømmeklub med fire herresvømmere, som både skal kæmpe individuelt og i holdkapper. De fire er Filip Nielsen, Bertram Hallberg, Tobias Ipsen og Tristan Damsgaard.



Følg debatten på facebook!






FÅ ABONNEMENT