KØB ABONNEMENT
NOTITS / SPORT / Lørdag 8. marts 2025 • 16:49

Stort comeback: 'Jeg må have sagt et eller andet, der virkede'

Stort comeback: 'Jeg må have sagt et eller andet, der virkede'
Spillende træner Mathias Hjorth fik med sine talegaver bragt noget ny gejst ind i spillerne. Foto: Jesper Gynther
Journalist

For første gang siden november lykkedes det for Viking Rønne Håndbolds herrer at vinde en kamp. Rønneboerne var ellers bagud med fire mål efter 1. halvleg, men en opsang i pausen gjorde underværker.

Det var nu eller aldrig, da Viking Rønne Håndbold lørdag tog imod rækkens bundprop AG Håndbold. En sejr var påkrævet, hvis bornholmerne skulle gøre sig nogen som helst forhåbninger om at overleve i Danmarksserien.

Desværre virkede det ikke til, at alvoren var gået helt op for de unge Viking-spillere, som i begyndelsen af opgøret virkede ukoncentrerede. De tekniske fejl stod i kø, og selvom spillerne havde fået harpiks på fingrene, fumlede de hele tiden med bolden. Derfor var det fuldt fortjent, at gæsterne var foran 16-12 ved pausen.

– Jeg var rimelig frustreret, for vi laver en masse puslingefejl og får slet ikke tacklet i forsvaret. Så jeg skældte dem lidt ud i starten af pausen, og jeg må have sagt et eller andet, der virkede, siger spillende træner Mathias Hjorth, som på ingen måde havde mistet troen på, at Viking kunne komme tilbage i opgøret.

– Vi er jo kun bagud med fire ved pausen, selvom vi havde spillet jammerligt. Så jeg troede selvfølgelig på, at vi godt kunne komme tilbage, siger han.

Glemt hvordan en sejr føles

Opsangen virkede tydeligvis, for Viking var som forvandlet i 2. halvleg.

De tekniske fejl blev minimeret, og der var langt mere aggressivitet i angrebsspillet, og især kontraspillet begyndte at virke. Samtidig blev der lukket effektivt ned for AG's forsøg, og også målmand Mads Mogensen fik vist prøver på sit talent med flere redninger.

Efter 45 minutter fik Viking udlignet til 20-20, og det gjorde tydeligt, at spillerne fik endnu mere blod på tanden. Bornholmerne var ovenpå, og især Magnus Frost og Magnus Jepsen på de to backpositioner kom gang på gang frem til store chancer, som de scorede på. To minutter senere kom bornholmerne foran 21-20, og derefter så de sig ikke tilbage.

Viking endte med at vinde kampen med 29-25 og tog dermed holdets første sejr siden den 9. november.

– Jeg havde næsten helt glemt, hvordan det føles at vinde. Så det var da lækkert at prøve det igen, siger Mathias Hjorth.

Magnus Frost havde mistet troen på, at Viking kunne få vendt kampen, erkender højrebacken. Foto: Jesper Gynther
Magnus Frost havde mistet troen på, at Viking kunne få vendt kampen, erkender højrebacken. Foto: Jesper Gynther

Topscorer havde mistet troen

Magnus Frost blev kampens topscorer, og han er ligesom sin træner glad og lettet over, at det endelig blev til en sejr i Danmarksserien. Det har nemlig været nogle hårde måneder, hvor heldet ikke er gået bornholmernes vej.

– Det er dejligt med en sejr. Nu har vi haft en masse tætte kampe og tabt med ikke mange mål de sidste par kampe. Så det var fedt endelig at kunne tage den hjem, for vi har tabt en del i streg, siger Magnus Frost med henvisning til Vikings stime på 10 nederlag i træk.

I var på et tidspunkt bagud med fem mål. Havde du troen på, at I godt kunne komme tilbage i opgøret?

– Det havde jeg ikke. Og jeg er også klar over, at jeg havde skyld i nogle af de bolde, vi taber i 1. halvleg, og det er jo ikke ligefrem noget, der øger motivationen.

– Men vi kommer ud i halvlegen, og vores træner får heppet os op og får sagt det, vi skal lave om på, og det giver jo alt sammen gejst. Og så har vi også et hold, der er sammen om det her og hele tiden holder hinanden op. Vi får spillet hurtigere, og det var helt klart farten, der gjorde, at vi vandt. Vi får ligesom spillet dem trætte.

Hvornår begyndte du at tænke, at I faktisk godt kan komme tilbage?

– Det er, da vi får reduceret, så vi kun er bagud med et eller to mål. Vi er hurtigt lige oppe i røven på dem efter fem-ti minutter, og så skulle vi bare have mere. 

Tror på overlevelse

Hvordan stiller det jer i forhold til resten af jeres kampe?

– Det får i hvert fald kampgejsten op. Vi er klar på at tage flere kampe. Og vi ved jo også godt, at vi er tæt på at komme over nedrykningsstregen, så det er det, vi kæmper for, siger Magnus Frost, som bakkes op af sin træner.

– Hvis vi rykker ned, så er vi ikke bedre end det, men vi giver det selvfølgelig en chance i de sidste kampe, siger Mathias Hjorth.

Viking har fire kampe tilbage af sæsonen og har nu to point op til Amager SK 2, som ligger på den rigtige side af nedrykningsstregen. Vikings næste kamp er på lørdag mod Ajax 2 i Hafniahallen i København.

Magnus Frost blev Vikings topscorer, og derudover blev han også kåret som hjemmeholdets bedste spiller. Foto: Jesper Gynther
Magnus Frost blev Vikings topscorer, og derudover blev han også kåret som hjemmeholdets bedste spiller. Foto: Jesper Gynther


Følg debatten på facebook!






FÅ ABONNEMENT