Rønne-spiller udtaget til landsholdet

NOTITS | SPORT | 22. MAR • 20:00
Kjeld Lundbæk
Journalist
NOTITS | SPORT | 22. MAR • 20:00

Efter få år i sporten er Magnus Oehlenschläger nu en del af bruttotruppen – med drømmen om EM og en professionel karriere.

Den 20-årige Magnus Oehlenschläger fra Rønne er udtaget til bruttotruppen for det danske herrelandshold i volleyball.

Det skriver Volleyball Danmark på sin hjemmeside.

Bruttotruppen samles første gang til en træningsweekend i Brøndby den 14-16. maj, hvorefter den endelige trup udtages til de mange landsholdsopgaver, der venter forude i 2026.

Det store mål er at komme med til EM, men inden da venter en række træningskampe, European League og Nordic Cup.

Det var en overrasket Magnus Oehlenschläger, der modtog beskeden om udtagelsen på en mail, eftersom han kun har dyrket volleyball for alvor i de sidste tre år. Lige nu er han under uddannelse på Sport Star College i Ikast, hvor han også spiller på eliteholdet i Ikast KFUM.

Vejen til landsholdet er dog stadig lang, idet der er udtaget ikke færre end 26 spillere til bruttotruppen.

Lige nu træner Magnus Oehlenschläger volleyball op til seks gange om ugen. Desuden står den på masser af styrketræning.

– Jeg drømmer om at spille professionelt i en periode af mit liv. Jeg håber, jeg kan få nogle oplevelser udenlands, hvor det er på allerhøjeste niveau. Det er min største drøm, siger han til TV2 Bornholm.

I Ikast KFUM har Magnus Oehlenschläger i det daglige selskab af en anden bornholmer, sidste års modtager af Bornholms Tidendes Talentpris, Mikkel Holmsberg, der har sine volleyballrødder i ASG Volley.



FÅ ABONNEMENT