KS-hold mødes i kvartfinalen

KS-hold mødes i kvartfinalen
To af DBU Bornholms guldnåleindehavere, Kaj Erik Mortensen og Kai Henning Andersen, trak lod til herrernes pokalturnering sammen med Mathias Jensen, der ved siden af jobbet på DBU-kontoret i Rønne også er træner for Viking/RIK. Foto: Kjeld Lundbæk
NOTITS | SPORT | 11. FEB • 15:00
Kjeld Lundbæk
Journalist
NOTITS | SPORT | 11. FEB • 15:00

Pokalfinalen i 2025 bliver ikke gentaget i 2026.

Hvis du havde set frem til en gentagelse af sidste års pokalfinale for mænd mellem københavnsserie-holdene fra NB Bornholm og Viking/RIK, så bliver du skuffet.

Og dog, for de hold trak nemlig hinanden i kvartfinalerunden, da der blev trukket lod til årets pokalturneringer på DBU Bornholms repræsentantskabsmøde i Knudsker. Kampen skal spilles på SE Byg Arena i Nexø i uge 19.

Forud for de fire kvartfinaler skal der i uge 17 spilles to indledende kampe mellem fire hold, der alle spiller i Serie 1: Nyker mod BVI og Østerlars mod ASG. Vinderne møder i kvartfinalerne henholdsvis Hasle og Knudsker, mens den sidste kvartfinale står mellem AaIF og Svaneke.

Semifinalerne spilles i uge 22, mens finalen spilles onsdag 17. juni.

Hos damerne faldt lodtrækningen således ud: ASG mod Hasle, AaIF mod Nyker, Nexø mod Tejn og BVI mod Viking/RIK. Alle fire kampe spilles i uge 19, semifinalerne spilles i uge 22, hvorefter der spilles finale tirsdag 16. juni.

Flere klubber havde budt ind på værtsskabet af de to seniorfinaler og de to finaler for drenge og piger. Helt utroligt magede lodtrækningen det således, at alle fire finaler skal spilles på Svaneke Stadion, der sidste år også lagde bane til herrefinalen mellem NB Bornholm og Viking/RIK - en kamp, som NB Bornholm vandt med 1-0.

FÅ ABONNEMENT