POLITIK /
Mandag 17. november 2025 • 19:00 Sådan vil de vende befolkningskrisen
Kandidaterne har flere bud på, hvordan vi kan tiltrække flere beboere til Bornholm. Foto: Jacob Jepsen
Fra bopælspligt til energiø, bedre service, flere boliger og stærkere lokalsamfund: Tidende har spurgt spidskandidaterne, hvordan Bornholm – hvis de må drømme stort – kan stoppe nedgangen og igen tiltrække nye borgere.
Kommunalvalget står for døren, og Tidende bringer i den forbindelse spidskandidaternes svar på det sidste spørgsmål i vores rundspørge.
Befolkningsnedgangen på Bornholm er alvorlig, og noget tyder på, at det kan fortsætte i den gale retning. Derfor har alle spidskandidater fået spørgsmålet: Hvis du må drømme stort: Hvordan kan vi vende befolkningsnedgangen?
Niels Chresten Andersen (KD)
– Ved at få genoprettet økonomien, investere i børn, familier og de socialt udsatte borgere – så Bornholm bliver kendt som det mest attraktive sted i landet at være børnefamilie.
– Dernæst at investere i den grønne omstilling, således at den kommer bornholmske virksomheder og dermed os alle på Bornholm til gavn. Derfor ja til en erhvervspark knyttet til Energiø Bornholm, udviklet i tæt samspil med investorer, lodsejere og naboer.
Morten Riis (EL)
– Bopælspligten er nøglen til levende lokalsamfund. Og sammen med levende lokalsamfund er gode tilbud til vores børnefamilier, gode dagtilbud og gode skoler essentielle indsatser for at fastholde de mennesker, der allerede nu bor på Bornholm, samt få flere til at flytte hertil. Jeg synes også, vi skal kigge på muligheden for at starte klubtilbud op.
René Danielsson (DF)
– Folk flytter ikke til Bornholm grundet politikernes urealistiske drømme. Folk flytter hertil – og bliver, hvis der er god service i kommunen, et job at få, og et levende lokalsamfund. Og det handler i særdeleshed om at skabe den forventede kommunale service.
– Bornholm kan så meget, og hvis politikerne gad fokusere på de ting, som ikke virker – fremfor de ting, som er både urealistiske og de ingen indflydelse har på, så ville antallet af tilflyttere med garanti stige, og antallet af fraflyttere ville falde.
Frederik Tolstrup (V)
– Jeg tror, folk flytter ud af byerne om 10 år. De flytter bl.a. til Bornholm, hvor der er trygt og rart. Det de har brug for er nem transport med fly og færge.
– Teknologien har gjort, at hjemmearbejde er oplagt. Vi mødes stort set kun virtuelt, virksomheder er holdt op med at have mødelokaler. Det sparer virksomhederne penge, og det gør, at en del familier flytter til Bornholm.
– Forsvar og beredskab genererer en del tilflytning også. Offshore-aktiviteter i Østersøen giver også arbejdspladser, og her er de hyppige flyafgange et kæmpe plus. Flyene er i øvrigt uden CO2-afgift, da brændstoffet er grønt.
Jonna Nielsen (Fælleslisten)
– Så må det være, at der ikke skal være besparelser på velfærdsområderne, hvis vi skal kunne tiltrække tilflyttere, som også hænger sammen med en fornuftig forhandling af færgekontrakten.
Anne Thomas (S)
– Det der virker for os, er vores natur, kultur og vores fællesskab. Det skal vi styrke og tydeliggøre. Dernæst skal vi have flere senioregnede boliger og flere lejeboliger, så vi kan få frigjort flere boliger til børnefamilier. Endelig skal vi satse på erhvervsudvikling, så unge mennesker også kan finde spændende karrierer på Bornholm.
Benedikte Gyes (LA)
– Ved at gøre Bornholm til Danmarks frieste og grønneste ø. Vi skal satse på gode pasningsmuligheder, stærke skoler, hurtig færge og fleksible jobmuligheder – også for dem, der arbejder digitalt.
– Bornholm skal være kendt som øen, hvor man kan leve frit, arbejde fleksibelt og nyde naturen. Med energiøen og landanlæg har vi en historisk mulighed for at skabe nye grønne arbejdspladser, styrke infrastrukturen og tiltrække virksomheder med fokus på teknologi og bæredygtig energi.
– Hvis vi kombinerer natur, frihed og vækst, kan vi tiltrække både familier, virksomheder og nye ideer – og skabe et Bornholm i fremgang.
Stine Zink Kaasgaard (FG)
– Vi kan anmode staten om lov til at tage imod flere kvoteflygtninge. Vi kan dyrke mere ubeskyttet sex. Vi kan også arbejde på at forbedre institutioner, klubtilbud og skoler og derved gøre det mere attraktivt for børnefamilier at bosætte sig på øen.
– Vi kan forbedre internetforbindelsen over hele øen og øge muligheden for, at folk vil flytte hertil for at arbejde hjemmefra på deres computer – eventuelt kunne man også udlåne lokaler til kontorfællesskaber for sådanne arbejdere.
– Kommunen kunne overveje at stille en mindre kampagne på benene, der kunne søsættes i de større byer rundt omkring i Danmark. Noget i denne retning: Billeder af Bornholms vidunderlige natur og teksten – drømmer du også om at tage springet? Eller drømmer du også om at leve et sted, hvor pulsen er helt i ro? Eller lignende.
– Mange mennesker drømmer om at turde. Vi kunne godt forsøge at opmuntre folk til at turde prøve. Og så må vi passe rigtig godt på de mennesker, der bor på øen allerede. Det er først og fremmest nøglen til et sundt samfund.
Søren Brenøe (RV)
– Bornholm har brug for flere borgere for at sikre den kommunale økonomi. Tilflyttere støder ofte på barrierer: mangel på især tilgængelige lejeboliger, usikkerhed om jobmuligheder, og for få fællesskaber, man kan blive en del af.
– Hvis ikke vi handler målrettet, mister vi både arbejdskraft, engagement og muligheden for at skabe et stærkere Bornholm. Radikale Venstre vil gøre Bornholm til en attraktiv og tilflyttervenlig ø for nye borgere.
– Vores mål er klart: Vi vil tiltrække 500 ressourcestærke familier. Vi ser for os et Bornholm, hvor nye beboere oplever, at øen vil dem – og hvor de hurtigt får følelsen af at høre til. En ø med mangfoldige fællesskaber, tilgængelige boliger, stærke foreninger og fleksible muligheder for at leve, arbejde og pendle.
Christian Froberg Dahl (K)
– Med øget skattegrundlag kan vi nemmere finde midler til boligbyggeri, bedre tilbud til børnefamilier samt udbygge den offentlige transport.
Kirstine van Sabben (M)
– Så ville jeg sammen med en ny kommunalbestyrelse prioritere bl.a. klubtilbud til mellemtrinnet. Det vil være noget, som kunne fastholde flere børnefamilier – og tiltrække nye. Og det er helt nødvendigt hvis vi skal vende nedgangen.
– Der er større og større efterspørgsel på arbejdskraft i stort set alle brancher, og vi har hårdt brug for familierne. Dernæst – for nu at drømme stort – så skal vi have gjort noget seriøst ved den kollektive trafik – så de samme børn nemmere kan komme rundt på øen selv. Til og fra skole og fritidstilbud.
– Jeg tror på, at energiøen bliver til virkelighed. Det kræver, at vi bliver klar, har nok boliger, ordentlig infrastruktur mv. til det enorme projekt. Men måske er det lige præcis energiøen, som bliver vores ”gamechanger”. Vi har i hvert fald alt at vinde.
Andreas Grosbøll (SF)
– Ved at satse på Bornholms herlighedsværdier og forcer, gøre de kommunale arbejdspladser attraktive, tilbyde et aktivt liv for alle aldre, og så skal vi have et mere fleksibelt boligmarked.