Kommunen mangler overblik over 15.500 kvadratmeter

Kommunen mangler overblik over 15.500 kvadratmeter
Jørn Utzons fredede vandtårn i Svaneke udgør 52 kvadratmeter ud af de i alt 15.500 kvadratmeter, som kommunen ejer uden at vide hvor mange, der egentlig bruger bygningerne. Foto: Jens-Erik Larsen
POLITIK | Torsdag 29. august 2024 • 19:00
Jakob Marschner
Journalist
POLITIK | Torsdag 29. august 2024 • 19:00

Rundt om på Bornholm råder kommunen over et hav af bygninger. Blandt dem også i alt 15.500 kvadratmeter, som ingen kender brugsgraden af.

Tre gamle sprøjtehuse. Et gammelt skydehus i Nexø. Et shelter i naturen. Og et vandværk i Listed der er tegnet af Jørn Utzon.

Alle de bygninger optræder på en liste over i alt 40 bygningsværker, som kommunen ejer og driver. Alt sammen uden at vide, hvor mange der egentlig bruger dem. Og nå ja: Jørn Utzons vandtårn i Svaneke er også på listen.

Det viser svaret på et spørgsmål fra Socialdemokratiet, der op til forhandlingerne om næste års kommunebudget har bedt om et fuldt overblik over bygninger, der er ejet og bliver holdt ved lige af kommunen.

I alt folder de 40 bygninger sig ud over 15.500 kvadratmeter, som kommunens Ejendomsservice åbent står ved, at man ikke kender graden af brug af.

"Overordnet set har kommunen ikke data på udnyttelsesgraden af størstedelen af de kommunale bygninger, der anvendes til fritids- og kulturformål", oplyser Ejendomsservice.

For en stor del af de 15.500 kvadratmeters vedkommende skyldes den manglende viden, at der er tale om steder, der bliver drevet af foreninger.

"Der er ikke krav til foreninger om at registrere udnyttelse i kommunens fælles bookingssystem Conventus. Det er derfor ikke muligt for administrationen på en hurtig og enkel måde at trække den data, som er nødvendig for at kunne belyse udnyttelsesgraden af de kommunale fritids- og kulturhuse", oplyser Ejendomsservice også i svaret til Socialdemokratiet.

"Det vil kræve et større kortlægningsarbejde at få overblik over udnyttelsesgraden af disse bygninger. Et arbejde, som ikke kan nås inden for den givne tidsramme. Arbejdet må desuden forventes at kræve en ekstra indsats, idet foreningerne i dag registrerer aktiviteterne i deres respektive lokaler på forskellige måder", fortsætter svaret fra Ejendomsservice.

Mere overblik på vej

Kommunens folk arbejder dog på at skabe mere overblik.

"Der er testprojekter fra både regionskommunen og andre kommuner, som viser potentialet i at bruge bevægelsessensorer til at indsamle mere retvisende aktivitets- og anvendelsesdata. Dette vil Ejendomsservice lave forsøg med som led i implementeringen af ejendomsstrategien", oplyser Ejendomsservice desuden.

Flere partier i kommunalbestyrelsen finder det interessant, at kommunen ejer og vedligeholder 15.500 kvadratmeter uden at vide hvor mange mennesker, der faktisk bruger bygningerne.

– Det giver os ikke nogen konkrete tanker. Men nu har vi det første overblik, og det kan så blive anledningen til at tale om, hvorvidt nogle steder kan tænkes sammen og gøres smartere. Vi vil gerne starte en diskussion om at rydde lidt op i kommunens brug af lokaler, siger Claus Larsen-Jensen (S).

– Det her skal ikke gøres ved en budgetforhandling over to dage. At forhandle et budget handler om næste års økonomi. Det andet her handler om at organisere en del af kommunen på en anderledes måde end i dag, siger han.

– Den her opgørelse danner et billede af nogle ting og får én til at tænke, om man kan gøre nogle ting anderledes, siger Kirstine van Sabben (M).

– Det får mig ikke til at tænke noget konkret, men det er da værd at kigge på. Det kræver bare, at man har en konkret idé om, hvorvidt der er noget, som vi kan gøre anderledes, siger Morten Riis (EL).

De 15.500 kvadratmeter, som ingen kender brugsgraden af, skal ses i forhold til, at kommunen i alt ejer 220.000 kvadratmeter bygningsmasse fordelt ud over hele Bornholm.

Skolebygninger vejer tungest til i det regnskab. Fordelt over i alt 17 bygninger har kommunen godt 59.000 kvadratmeter skolebygningsmasse.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT