Jeg vil påstå, at det er verdensrekord

Jeg vil påstå, at det er verdensrekord
I fraværet af bestyrelsesformand Jess Persson aflagde Lars Karlsson (th.) bestyrelsens beretning, da Rønne Havn A/S onsdag afviklede årets generalforsamling. Kun fire ud af de ni nuværende bestyrelsesmedlemmer fortsætter, og den erfarne næstformand er blandt dem, som er stoppet. Foto: Jakob Nørmark
DAGENS NAVN | 21. MAJ • 05:30
Jakob Nørmark
Journalist
DAGENS NAVN | 21. MAJ • 05:30

Rønne Havns første professionelle bestyrelsesmedlem takkede onsdag af efter 13 år i bestyrelsen. Svenske Lars Karlsson ser tilbage på en transformation, der efter fuldbyrdelsen af havneudvidelsen kulminerede med et fremragende regnskab.Hvordan gik det til, at du fik plads i bestyrelsen tilbage i 2013?

– Jeg var konsulent i et par år, inden jeg kom i bestyrelsen, og jeg var med til at udarbejde strate...

Følg debatten på facebook!

INDENFOR

Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
Mad-entreprenøren fra Melsted
EKSKLUSIV | ABONNENT

Mad-entreprenøren fra Melsted

Fra vanvidskøkkenet i Rom til madfest i Gudhjem. Det er notorisk fart over feltet for Mikkel Marschall, skaberen af sol over Gudhjem. Men lidt mindre end tidligere, for en en voldsom stresssygdom lærte ham, at man er nødt til at træde på bremsen, selv om det er svært.
FÅ ABONNEMENT