I gang med sin 50. sæson: Prisvinder overrasket midt i træning

I gang med sin 50. sæson: Prisvinder overrasket midt i træning
Ulla-Lise Thim modtager DGI Bornholms Lederpris af direktør Leo Rasmussen fra Sparekassen Bornholms Fond. Foto: Karen-Margrethe Hansen Bager
17. APR • 11:00
Henrik Nielsen
Journalist
17. APR • 11:00

Uventede gæster kom på besøg, da Knudsker/Rønne Motionister var samlet til gymnastik i DGI-hallen. De var der for at hædre holdet instruktør, som har været i gang i 50 år.


Gymnasterne var i fuld gang, da fredagens træning i DGI-hallen i Rønne pludselig blev afbrudt.

Ind ad døren trådte uventede gæster, som ville besøge holdets instruktør. Hun hedder Ulla-Lise Thim og er årets modtager af DGI Bornholms Lederpris.

Det var den, gæsterne kom for at overrække til en idrætsleder eller træner, som gør en fortjenstfuld indsats inden for Bornholms idræt.

– Det må man sige, at Ulla-Lise Thim har gjort, siger direktør Karen-Margrethe Hansen Bager hos DGI Bornholm i en pressemeddelelse.

Ulla-Lise Thim er 80 år og instruktør i den selvstændige gymnastikforening Knudsker/Rønne Motionister, der har 145 aktive medlemmer. Det har hun været, siden foreningen blev stiftet for 25 år siden.

– Hun er faktisk i gang med sin 50. sæson, da hun også var instruktør, inden Knudsker/Rønne Motionister blev etableret, fortæller Karen-Margrethe Hansen Bager.

Primus motor for lagkager

Siden 2020 har Ulla-Lise Thim også været formand for Knudsker/Rønne Motionister, og hun løser også andre opgaver.

– Hver gymnastiksæson afsluttes med en fælles frokost, hvor der serveres smørrebrød og drikkevarer ad libitum, og på disse dage er det sociale samvær ligeledes i højsædet med optræden og fællessange. Og til forårsafslutningerne er Ulla-Lise selv primus motor i at fremstille de otte lagkager, der bliver konsumeret ved den lejlighed, fortæller Karen-Margrethe Hansen Bager.

DGI Bornholm har også haft glæde af Ulla-Lise Thim, som i en årrække var først medlem og senere formand for organisationens seniorudvalg, der ikke eksisterer længere.

Lederprisen blev overrakt af direktør Leo Rasmussen fra Sparekassen Bornholms Fond, som donerer de 5.000 kroner prismodtageren får. Fra DGI Bornholms bestyrelse deltog næstformanden Jan Kjersgaard og bestyrelsesmedlem Nina Gjettermann.


Knudsker/Rønne Motionister blev stiftet i foråret 2001 med det dobbelte formål at tilbyde både motion og socialt samvær til ældre. Arkivfoto: Holger Larsen


Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT