Var det altid jeres drøm at lave det om til butik, café og spillested?
– Nej ikke rigtig. Vi havde snakket om, at vi måske kunne lave en lille café og sælge lidt is og kaffe. Men da vi så lokalerne her, så tog det hurtigt om sig. Jeg har før haft butik. Det seneste jeg havde, var en helsekost butik på Amager. Så det der med at drive butik har altid ligget lige til højrebenet.
– Vi har åbent hver dag hele sommeren fra maj til september. Også med livemusik. I resten af året har vi åbent i weekender med live musik enten en eller to dage.
Sidste sommer kom Sverre Bay, en musiker som er ganske kendt her i Rønne, og spurgte, om han ikke måtte spille her med sit band. Det var et tilløbsstykke, men i dag er det vokset til en tilmeldingsliste på 100 personer som vi melder ud til, når vi holder live koncerter. Folk har virkelig taget det til sig. De spillede hen over sommeren og var også vores indgangsvinkel til at holde åbent om vinteren. Det havde vi ellers ikke forestillet os med lokalerne, de byder ikke nødvendigvis ind til det. Men folk sidder bare med en ekstra trøje på.
– Vi kommer til at have livemusik alle weekender resten af året. Vi plejer at holde lidt ferie på den anden side af nytår, men ellers vil vi holde åbent resten af vinteren og foråret på samme måde. Vi holder åbent torsdag, fredag og lørdag, og mange uger også søndag.