Pladesamlere sælger ud

NOTITS | KULTUR | 20. MAR • 14:00
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | 20. MAR • 14:00

Har man huller i sin pladesamling, er der mulighed for at få dem fyldt, når der søndag er plademesse i Knudsker Idrætsforenings kantine på Åkirkebyvej.

En lang række sælgere vil medbringe tusindvis af plader i alle genrer og prisklasser, og der er mulighed for at møde en masse passionerede vinylsamlere, som elsker at få en snak om musik, fortæller arrangøren, Bornholms Plademesse.

Man kan også tage egne lp'er med og få dem vurderet af kendere, når søndagens udgave af Bornholms Plademesse åbner klokken 11.

KAMPEN OM KULHUSET

Kulhus-ejere slår igen mod utilfredse naboer
TOPNYHED | ABONNENT

Kulhus-ejere slår igen mod utilfredse naboer

Morten Pedersen, der sammen med arkitekt Dorte Mandrup vil omdanne det historiske kulhus i Sandvig til bolig, tager nu bladet fra munden. Han kalder naboernes indsigelser for hykleriske.
Kulhuset kalder på sammenhold – ikke krig

Kulhuset kalder på sammenhold – ikke krig

Sandvig har en svær opgave foran sig. Sagen om det historiske kulhus skal landes, så byen får liv, kulturarven sikres og indbyggerne fortsat kan nyde deres nuværende forhold.
FÅ ABONNEMENT