Nyt æresmedlem i KIF

Nyt æresmedlem i KIF
Formanden for Klemensker IF, Bo Sonne, stod for udnævnelsen af foreningens nye æresmedlem, Alma Kuhre. Foto: Kjeld Lundbæk
NOTITS | KULTUR | 9. MAR • 11:00
Kjeld Lundbæk
Journalist
NOTITS | KULTUR | 9. MAR • 11:00

Klemensker Idrætsforening tog forskud på onsdagens generalforsamling, da man i forbindelse med søndagens gymnastikopvisning i Klemenskerhallen udnævnte lederen af foreningens folkedanserhold, Alma Kuhre, til æresmedlem.

Alma Kuhre har med formand Bo Sonnes ord ledet folkedanserholdet i så mange år, så ingen længere kan huske, hvornår det hele begyndte. Hun kan alle dansene på fingrene, og hun har også styr på musikerne, der akkompagnerer dansen – selv om det til tider godt kan være svært.

– Jeg håber, at du vil fortsætte i mange år endnu. Nu mangler vi bare at få nogle flere unge mennesker med på holdet, lød det fra Bo Sonne.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT