Dagen begynder på Søndermarksskolen i Rønne med opvarmning, øvning og samvær. På forhånd har korene indstuderet tre korsange, som de vil øve sammen med korlederne Sigga Eythorsdottir, Kenn Therkelsen og Rebecca Forsberg Svendsen.
Kulminationen på dagen bliver en koncert i Skt. Nicolai Kirke i Rønne, hvor hvert kor vil præsentere sig med et kort program, og alle vil synge de fælles sange.
– Koncerten bliver, ligesom tidligere år, spændende og varieret, da korene viser, hvad de har på repertoiret lige nu. Alle kor er forskellige, og der er en god blanding af både rytmiske og klassiske kor, fortæller Rebecca Forsberg Svendsen i en pressemeddelelse.
Korsangens Dag er 28. februar, og koncerten begynder klokken 16 med deltagelse af Amazing, Paja vokalensemble, Ibsker-Svaneke-Bodilsker kirkekor, Nylarskoret, Det rytmiske selskab, Østerlars-Gudhjem kirkekor, Nordlandskoret og Sankt Nicolai kirkes koncertkor.