Kendt skuespiller underholder i Musikhuzet

NOTITS | KULTUR | 12. NOV • 20:00
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | 12. NOV • 20:00

Pernille Højmark har været en del af den danske teater-, musik- og filmscene i 40 år. Torsdag aften indtager hun scenen i Musikhuzet med forestillingen "Først nu forstår jeg intet", der er hendes ærlige og musikalske show om modgang, kampe og skelsættende livsøjeblikke.

Det er Teaterforeningen Bornholm, der har fået Folketeatrets forestilling til Rønne, hvor publikum kan opleve Pernille Højmarks velkendte humor, skarpe tunge og en sårbarhed, de færreste kender hende for, fortæller næstformand Jakob Fugl Hørkilde fra foreningen.

"Først nu forstår jeg intet" er baseret på Pernille Højmarks erindringsbog af samme navn. Showet indeholder fortællinger om barndommen og ungdommen, den alsidige karriere og et menneskes forsøg på at finde en mening med galskaben samt både kendte og nyskrevne sange.

Forestillingen begynder klokken 19.30, og med på scenen i Musikhuzet har Pernille Højmark musikerne Stine Findsen og Per Michael Jensen.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT