Fuldt hus på juleslottet

Fuldt hus på juleslottet
Onsdag blev der overrakt en check på 10.000 kroner fra Sydbank Fonden. Foto: Gitte Quaade
NOTITS | KULTUR | Torsdag 11. december 2025 • 18:00
NOTITS | KULTUR | Torsdag 11. december 2025 • 18:00

Onsdag var der fuldt hus i Pebernøddeslottet i Aakirkeby.

Hele 164 børn og pædagoger ankom nemlig til julebyen fra børnehaver i Gudhjem, Svaneke, Østermarie og Rønne.

De forventningsfulde børn gjorde store øjne, da de så hele to julemænd, som tog imod dem, da bussen ankom til Pebernøddeslottet.

Der var gang i bagningen, så der duftede dejligt, og børnene fik hver udleveret en lille pose med 10 knasende sprøde kugler og et badge med Rudolf på.

I løbet af december kommer omkring 900 børnehavebørn fra hele øen på besøg i Aakirkejuleby, og det skyldes en række flotte sponsorater fra øens erhvervsdrivende.

Onsdag var filialdirektør Nikolaj Grønnegaard fra Sydbank derfor på besøg.

Han kom for at aflevere en check på 10.000 kroner fra Sydbank Fonden. Checken blev overrakt til nissemor Gerd.

– Vi takker for sponsoratet, som vi er meget taknemmelige for, lyder det fra Rudolfklubben som sammen med Sydbornholms Turist- og Erhvervssammenslutning står bag julebyen.


De mange børn ankommer med busser fra øens børnehaver. Foto: Gitte Quaade


Følg debatten på facebook!

TANDLÆGEMANGEL PÅ BORNHOLM

Ny tandlægeklinik: Præcis som jeg havde tænkt mig
NYHED | ABONNENT

Ny tandlægeklinik: Præcis som jeg havde tænkt mig

Ibh & Holmberg – Øens Tandlæger er flyttet ind i det tidligere AMU-Center i Aakirkeby.
Ingen specialtandlæge: 'Behandlingerne kan blive længere, men også dyrere'
NYHED | ABONNENT

Ingen specialtandlæge: 'Behandlingerne kan blive længere, men også dyrere'

Bornholms Regionskommune er ikke lykkedes med at rekruttere en specialtandlæge til tandregulering. Derfor er der nu ingen, og det gør, at der opstår en venteliste. Det kan have konsekvenser på længere sigt, advarer Tandlægeforeningen.
FÅ ABONNEMENT