Hjem-Is runder et skarpt hjørne, og det bliver markeret med en landsdækkende fejring. Fra 18. maj vil de himmelblå isbiler således uddele 90.000 gratis is som tak for de første 50 år på de danske villaveje.
Det fortæller virksomheden alt sammen i en pressemeddelelse, der i øvrigt også afslører, at fremover vil iselskere også kunne møde Hjem-Is i Tivoli, som netop har lanceret en særlig udgave af den isbilen i form af en elektrisk udgave, som vil trille rundt i haven.
Ja, det var altså i maj 1976, at Hjem-Is første gang kørte ud på vejene med is til danskerne, og lige siden har de himmelblå isbiler med de bimlende klokker været synonyme med iskolde fornøjelser.
I forbindelse med fødselsdagsfejringen har Hjem-Is udviklet en særlig jubilæums-is – nemlig en "flagstang" af vanilje- og jordbærflødeis formet som et dannebrogsflag, og fra 18. maj kan danskerne så smage denne nye is, når de hører klokken bimle.