KULTUR / Torsdag 13. november 2025 • 07:00

350.000 kroner til kulturinstitution

350.000 kroner til kulturinstitution
Ja, teaterchef Jens Svane Boutrup har grund til at være glad. Arkivfoto: Torben Østergaard Møller

Kulturminister Jakob Engel-Schmidt tildeler 20 millioner kroner til teater for børn og unge. Pengene går til egnsteatre, små storbyteatre og til en teaterfestival for børn – og de cirka 0,35 millioner går til Bornholms Teater. 

 Børn og unge skal kunne opleve teater af høj kvalitet, uanset hvor i landet de bor. Derfor vil kulturministeren give 17 millioner kroner til landets egnsteatre og små storbyteatre, så de kan gennemføre en særlig indsats for at nå børn og unge. Herudover får Teatercentrum 3 millioner kroner til KLAP-børneteaterfestivalen. 

Det oplyser en pressemeddelelse fra kulturministeriet, hvoraf det også fremgår, at Bornholms Teater modtager cirka 350.000 kroner. I meddelelsen siger kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M): 

– I Danmark har vi en helt særlig tradition for teater til børn og unge. De danske teatre laver scenekunst i øjenhøjde med børn og unge og tager dem alvorligt. Når vores børn og unge oplever dansk teater, sikrer vi, at de får nogle nærværende oplevelser, så de ikke drukner i let fordøjelige digitale tilbud. Og med den verdenssituation vi har i dag, har det aldrig været vigtigere at sikre dansk kultur. Jeg er derfor enormt glad for, at vi kan sende 17 millioner kroner til vores egnsteatre og små storbyteatre, så de kan skabe fantastisk teater for børn og unge rundt om i landet. Jeg er glad for, at vi kan støtte den fremragende KLAP-teaterfestival for børn.

Fakta

I alt udmøntes der 20 millioner kroner, som blev afsat på Finansloven for 2025 til "Flere i teatret" i 2025. 

De 17 millioner kroner fordeles ligeligt til alle de nuværende egnsteatre og små storbyteatre i Danmark til særlige indsatser for børn og unges møde med scenekunsten. Der er på nuværende tidspunkt 28 egnsteatre og 20 små storbyteatre. Teatrene vil derfor modtage cirka 0,35 millioner kroner i tilskud pr. teater. 

Samtidig afsættes 3 millioner kroner til Teatercentrum med henblik på at sikre gennemførelse af KLAP-børneteaterfestivalen i 2026.

 Inden midlerne udmøntes, skal det godkendes af Folketingets Finansudvalg, oplyser pressemeddelelsen.



Følg debatten på facebook!





FÅ ABONNEMENT