Rådet for Sikker Trafik har gennemført en rundspørge om ulovlige elcykler blandt landets politikredse, og i alle dele af landet oplever politiet de ulovlige cykler som et stigende problem, fremgår det, men i nogle kredse er problemet større end andre.
Politikredsene er blevet spurgt, om de har oplevet et stigende problem med ulovlige elcykler/elkøretøjer inden for de seneste tre år, og om de sigter flere for at køre på ulovlige elcykler/elkøretøjer.
– Vi hører fra flere politikredse, at de ulovlige elcykler er så hurtige, at de reelt set er en knallert eller endda en lille motorcykel. Det er ikke bare ulovligt, det er også farligt, fortæller administrerende direktør Jakob Bøving Arendt i Rådet for Sikker Trafik i en pressemeddelelse.
Bornholms Politi har svaret, at man oplever et stigende problem, men i mindre grad, og at man sigter cirka det samme antal som for tre år siden.