Kinas Xi siger, at alle "udvekslinger" med Nordkorea skal styrkes. Han ventes mandag at ankomme til Nordkorea.
Kinas præsident, Xi Jinping, siger, at landet har en urokkelig politik om at styrke båndet til Nordkorea, og at de to lande vil samarbejde om at bekæmpe hegemoni.Det fremgår af udtalelser fra præsidenten, som er blevet offentliggjort i den statslige nordkoreanske avis Rodong Sinmun mandag, skriver nyhedsbureauet Reuters.
Her siger Xi, at de to nabolande vil styrke deres "udvekslinger" på alle områder for blandt andet at beskytte det, han kalder en retfærdig og rimelig global orden.
- Vi må modsætte os hegemoni, autoritære principper og alle forsøg og sammensværgelser på at genoplive militarisme, som bringer den regionale sikkerhed og stabilitet i fare, siger den kinesiske præsident.
Ordet hegemoni betyder overherredømme og bruges til at omtale en supermagt, som dominerer i verden.
Xi Jinping ventes mandag at ankomme til Nordkorea på et besøg, der efter planen skal vare i to dage. Det er hans første besøg i Nordkorea i syv år.
Præsidenten skal her mødes med Nordkoreas leder, Kim Jong-un.
Kina har ifølge nyhedsbureauet Reuters arbejdet på at styrke båndene til Nordkorea, efter at Nordkorea har fået et stærkere forhold til Rusland.
I september sidste år inviterede Xi både Kim Jong-un og Ruslands præsident, Vladimir Putin, som æresgæster til en militærparade i den kinesiske hovedstad, Beijing.
Efterfølgende genåbnede Nordkorea for flere grænseovergange til Kina.
Xis sidste besøg i Nordkorea i 2019 var første gang, at en kinesisk leder besøgte landet, siden den tidligere præsident Hu Jintao tog til Nordkorea i 2005.
Kina er for Nordkorea en afgørende kilde til diplomatisk og politisk støtte.
Nordkorea er et af verdens mest isolerede lande, og det er underlagt omfattende internationale sanktioner.
/ritzau/