KØB ABONNEMENT

USA har ophævet flere end 300.000 visa i Trumps anden periode

UDLAND • 21. OKT 2026 • 02:16

Efter at Trump vendte retur til Det Hvide Hus, har USA inddraget hundredtusindvis af visa for folk i landet.

USA's præsident Donald Trumps administration har ophævet over 300.000 amerikanske visa i løbet af Trumps anden embedsperiode.

Det oplyser det amerikanske udenrigsministerium.

Den republikanske Trump tog i januar 2025 hul på sin anden embedsperiode som præsident.

Særligt i den seneste tid er inddragelsen af visa taget til, fremgår det.

I en opdatering den 10. august opgjorde udenrigsministeriet således antallet af visa, der var blevet inddraget i perioden, til over 175.000.

- Med over 300.000 tilbagekaldelser har Trump-administrationen inddraget flere visa i et hurtigere tempo end nogen tidligere administration, skriver Tommy Pigott, som er talsperson for udenrigsministeriet, i et opslag på det sociale medie X.

- Lad budskabet være klart: Vi accepterer på ingen måde, at udlændinge, der opholder sig her på et visum, bryder loven, begår bedrageri eller underminerer vores nationale sikkerhed.

Trump har forklaret, at hans stramninger af immigrationspolitikken, der har ført til en række deportationer, har til formål at forbedre sikkerheden i USA.

Menneskerettighedsorganisationer har sagt, at indsatsen har krænket retten til en retfærdig rettergang og ytringsfriheden.

Det har også skabt et utrygt miljø for særligt etniske minoriteter, har kritikken lydt.

Blandt andet sager om udenlandske propalæstinensiske demonstranter, der har fået ophævet deres visa, har været mål for kritik.

De har demonstreret mod Israels angreb i Gaza.

Også sager om udlændinge, der har fået det inddraget på baggrund af kommentarer delt på sociale medier om drabet på den konservative Charlie Kirk, har fået opmærksomhed.

Ud over en indsats om at deportere udenlandske demonstranter har Trump-administrationen også skærpet kontrollen af immigranters og visumansøgeres profiler på sociale medier.

Menneskerettighedsgrupper har sagt, at regeringen har brugt hensynet til den nationale sikkerhed som begrundelse for at gå målrettet efter kritikere og bestemte indvandrergrupper.

Trump gik til valg i 2024 på at stoppe ulovlig indvandring til USA. Hans administration har dog også gjort det vanskeligere at indvandre lovligt, blandt andet ved at indføre høje gebyrer for nogle arbejdsvisa.

RITZAU/Reuters

FÅ ABONNEMENT