Ukraine melder om større skader på Kyiv-varmeværk efter angreb

4. FEB 2026 • 01:22UDLAND

Det vil ifølge energiminister tage tid at udbedre skader på kraftværk, der leverer varme til vinterkoldt Kyiv.

Et kraftværk i Ukraines hovedstad, Kyiv, har fået store skader efter et russisk luftangreb natten til tirsdag.

Det melder Ukraines energiminister, Denys Sjmyhal, på beskedtjenesten Telegram, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Anlægget, der ligger i det østlige distrikt Darnytskyj, leverer ifølge ministeren udelukkende varme til befolkningen i Kyiv, der i øjeblikket er præget af frysetemperaturer.

- Dette er en krigsforbrydelse begået af Rusland, skriver Denys Sjmyhal på Telegram.

Temperaturerne i Kyiv kan i vintermånederne blive lavere end 20 minusgrader, hvilket betyder, at befolkningen for tiden er mere afhængig af varmeforsyningen end på andre tidspunkter af året.

Energiministeren skriver tirsdag efter et møde, at det vil tage anseelig tid at reparere skaderne på kraftværket.

- I lyset af den kritiske situation blev der på mødet drøftet måder, hvorpå vi hurtigt kan stabilisere situationen, skriver Denys Sjmyhal på Telegram.

Den ukrainske vicepremierminister, Oleksij Kuleba, oplyste tidligere tirsdag på Telegram, at 1142 etageejendomme i Kyiv var uden varme.

Et kraftværk i Ukraines næststørste by, Kharkiv, har ifølge byens borgmester, ?hor Terekhov, også fået større skader, skriver Reuters.

Rusland har ikke kommenteret tirsdagens luftangreb i Ukraine.

Angrebene kommer efter, at USA's præsident, Donald Trump, torsdag sagde, at han på grund af kulden i Ukraine havde fået Ruslands præsident, Vladimir Putin, til at afstå fra at angribe Kyiv og andre ukrainske byer i en uge.

Der har dog hersket forvirring om, hvornår pausen i angrebene skulle begynde og slutte.

Tirsdag sagde Trump, at den ugelange pause udløb søndag, hvilket også var meldingen fra Rusland.

- Han holdt sit ord. En uge er lang tid, og vi tager det hele med, for det er virkelig koldt, sagde Trump tirsdag ifølge nyhedsbureauet AFP.

Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, mener, at Rusland har spillet taktisk spil omkring den midlertidige pause.

- Den russiske hær udnyttede USA's forslag om midlertidigt at indstille angrebene. Det skete ikke for at støtte diplomati, men for at oplagre missiler, sagde Zelenskyj tirsdag på det sociale medie X.

Præsidenten skriver, at Rusland tirsdag affyrede 43 ballistiske missiler mod Ukraine, hvilket han betegner som en rekord.

Efter planen skal delegationer fra Rusland, Ukraine og USA mødes onsdag og torsdag for at diskutere den snart fire år lange krig.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT