Tyrkiet har søgt om at blive medlem af BRIKS
Erdogan har længe ønsket Tyrkiet optaget i BRIKS. Nu er processen i gang, siger talsmand for regeringspartiet.
Tyrkiet har ansøgt om at blive medlem af BRIKS-alliancen.Det bekræfter præsident Recep Tayyip Erdogans parti, Retfærdigheds- og Udviklingspartiet (AKP), tirsdag ifølge nyhedsbureauet AFP.
- Vores præsident har mange gange sagt, at vi vil være medlemmer af BRIKS. Nu er processen i gang, siger AKP's talsmand Ömer Celik.
Hvis Tyrkiet bliver medlem af BRIKS, vil det være det første Nato-land, der også er optaget i gruppen, der ser sig selv som en modvægt til Vesten, og hvis medlemslande tæller Rusland og Kina.
- Vores præsident har tydeligt sagt, at Tyrkiet vil være en del af alle vigtige platforme, herunder BRIKS, siger Celik.
Tyrkiet har tidligere deltaget som gæst ved et BRIKS-topmøde. Det var i 2018.
Siden 2005 har Tyrkiet også talt med EU om medlemskab. Men disse samtaler har ligget helt stille, siden Erdogan slog hårdt ned på oppositionen efter et fejlslagent kupforsøg i 2016.
Erdogan sagde i juni, at han ikke betragter et eventuelt medlemskab af BRIKS som et alternativ til medlemskab af blandt andet EU.
Mandag skrev nyhedsbureauet Bloomberg på baggrund af oplysninger fra unavngivne kilder, at en formel ansøgning blev indgivet for et par måneder siden.
Det er ikke umiddelbart bekræftet fra AKP's side.
BRIKS består i dag af ni medlemslande.
De fem store vækstøkonomier Brasilien, Rusland, Indien, Kina og Sydafrika har lagt navn til alliancen. Den blev dannet i 2006.
Ved årsskiftet blev De Forenede Arabiske Emirater, Egypten, Etiopien og Iran også medlemmer.
Argentina og Saudi-Arabien var også inviteret med i alliancen, men har ikke tilsluttet sig.
I år har Rusland det skiftende formandskab.
Trods Ruslands invasion af Ukraine i februar 2022 har Tyrkiet bevaret tætte bånd til den russiske præsident, Vladimir Putin, og hans styre.
Det russiske nyhedsbureau Tass skrev mandag, at et muligt tyrkisk medlemskab kan blive drøftet på det næste BRIKS-topmøde, der holdes i byen Kasan i slutningen af oktober.
/ritzau/