Trumps advokat fra rigsretssag er godkendt som justitsminister

5. FEB 2025 • 05:26UDLAND

Efter at Donald Trumps oprindelige bud på en justitsminister, Matt Gaetz, trak sig, er en ny nu godkendt.

Det amerikanske senat har natten til onsdag dansk tid godkendt den amerikanske præsident, Donald Trumps, bud på en justitsminister - Pam Bondi.

Samtlige 53 republikanske senatorer samt demokraten John Fetterman stemte for at godkende hende.

Bondi var Trumps andet valg til posten, efter at den omdiskuterede republikanske politiker Matt Gaetz trak sig som kandidat.

En rapport viste senere, at Gaetz har brugt titusindvis af dollar på at købe sex og narkotika fra kvinder.

Den 59-årige Pam Bondi har i flere årtier arbejdet som anklager, ligesom hun var advokat for Trump under hans første rigsretssag.

Hun har også gentaget nogle af Donald Trumps udtalelser om, at der var valgsvindel ved præsidentvalget i 2020.

Da Bondi i sidste måned var til høring i Senatet, lovede hun at opretholde det amerikanske justitsministeriums uafhængighed.

Hun fortalte lovgiverne, at hun ikke vil blande politik ind i straffesager eller civile sager.

Der er dog nogle politikere i USA, som fortsat er bekymrede for, at hun muligvis ikke vil modsætte sig potentielt uanstændige eller ulovlige ordrer fra Trump.

Bekymringen kommer efter, at en række anklagere er blevet fyret. Det skete, da de var i gang med at undersøge anklager imod den amerikanske præsident.

Matt Gaetz er indtil videre den eneste af Trumps bud på ministre til sin regering og andre topposter, som har trukket deres kandidatur.

Tirsdag har komiteer i Senatet givet grønt lys til afstemninger om to af de mere kontroversielle valg - Tulsi Gabbard og Robert F. Kennedy Jr.

Tulsi Gabbard er nomineret til at stå i spidsen for de amerikanske efterretningstjenester, imens Robert F. Kennedy Jr. er nomineret som sundhedsminister.

/ritzau/Reuters

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT