Trump beder Højesteret gribe ind i sag om udvisninger til tredjelande
Trumps administration har anmodet højesteretsdommere om at pause afgørelse om udvisninger fra distriktsdommer.
USA's præsident Donald Trumps administration har bedt landets højesteret om at give den lov til fortsat at deportere migranter til andre lande end deres hjemlande - uden at give migranterne mulighed for at redegøre for de mulige risici.Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Reuters betegner udvisninger til såkaldte tredjelande som et afgørende redskab i administrationens stramning af immigrationspolitikken.
Administrationen har torsdag sendt en hasteanmodning til landets højesteretsdommere. Her beder den om, at en afgørelse fra den amerikanske distriktsdommer Brian Murphy i Boston i delstaten Massachusetts sættes på pause.
Den skal pauses, mens regeringen anker til Højesteret, lyder anmodningen.
Brian Murphy har i sin afgørelse vurderet, at USA's ministerium for indenlandsk sikkerheds politik om at udvise migranter til tredjelande er ulovlig.
Hans afgørelse blev den 18. september stadfæstet af appeldomstolen i Boston, og sent onsdag trådte den i kraft.
En opgørelse fra menneskerettighedsorganisationer viser, at mere end 25.000 migranter er blevet deporteret til 29 lande under den omstridte politik.
Den blev indført sidste år, og langt de fleste migranter er blevet sendt til Mexico.
Højesteret har tidligere givet administrationen medhold i sagen. Den har således før ophævet et foreløbigt påbud fra Murphy efter en afgørelse fra ham, der ligeledes satte deportationerne på pause.
Udvisningerne er et af en række tiltag, som administrationen har iværksat for at forfølge Trumps mål om masseudvisninger.
Den republikanske præsident har siden sin tilbagevenden til Det Hvide Hus sidste år gennemført en omfattende stramning af immigrationspolitikken, som er blandt hans højeste prioriteter.
Administrationen har gennemført deportationer til flere politisk ustabile lande som Sydsudan. USA's udenrigsministerium fraråder amerikanere at rejse til Sydsudan på grund af risikoen for kriminalitet, kidnapninger og væbnede konflikter.
Migranter er også blevet deporteret til blandt andet Uganda, Liberia, Den Centralafrikanske Republik og andre lande.
I sin anmodning til Højesteret torsdag skriver justitsministeriet, at de lavere domstoles afgørelser forstyrrer brugen af "et afgørende redskab til at udvise visse udlændinge, herunder nogle af de værste kriminelle udlændinge".
RITZAU
