Rwanda og DR Congo skal underskrive ny fredsaftale i USA

1. DEC 2025 • 20:38UDLAND

Donald Trump skal torsdag være vært for et fredsmøde mellem Rwanda og DR Congo, lyder det fra Det Hvide Hus.

Den amerikanske præsident, Donald Trump, skal torsdag være vært for lederne af Rwanda og Den Demokratiske Republik Congo (DR Congo), hvor de to lande skal underskrive en fredsaftale.

Det oplyser Det Hvide Hus mandag ifølge Reuters.

Det Hvide Hus' pressesekretær fortæller, at lederne af de to afrikanske nabolande vil besøge USA "for at underskrive den historiske freds- og økonomiaftale", som Trump har forhandlet.

Mødet forventes at bygge videre på en fredsaftale, der blev indgået i juni og underskrevet af de to landes udenrigsministre, samt en økonomisk ramme, der blev aftalt i november, skriver nyhedsbureauet.

Baggrunden for den nye aftale er en mangeårig konflikt mellem de to lande.

For ikke længe efter at den første fredsaftale var indgået, brød voldsomme kampe ud mellem oprørsgruppen M23 og den congolesiske hær i den østlige del af DR Congo.

Oprørsgruppen M23 er støttet af Rwanda.

Det er henholdsvis Paul Kagame, der er præsident i Rwanda, og den congolesiske præsident, Felix Tshisekedi, der forventes at underskrive aftalen i den amerikanske hovedstad, Washington D.C., torsdag.

USA har sammen med Qatar og Den Afrikanske Union i flere måneder været involverede i forhandlinger i et forsøg på at afslutte den brutale krig i de mineralrige områder i det østlige DR Congo.

Oprørsgruppen M23 har siden 2021 taget kontrol over et stort territorium i den ressourcerige del af DR Congo, heriblandt Goma og Bukavu.

Mere end to millioner mennesker er flygtet fra områder i den østlige del af landet siden januar, viste en rapport fra FN's Kontor for Koordinering af Humanitær Hjælp, OCHA, tidligere på året.

Det er en årtier lang konflikt, som danner bagtæppe for kampene i særligt det østlige DR Congo, hvor situationen er eskaleret markant siden starten af 2025.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT