KØB ABONNEMENT

Myndigheder: 64 dræbte i ulykke med højhastighedstog i Spanien

UDLAND • 28. OKT 2026 • 14:21

Minister opfordrer til donationer af blod efter ulykke med to højhastighedstog, hvor mindst 64 er dræbt.

To højhastighedstog er onsdag morgen stødt sammen i en dødsulykke i Spanien.

64 mennesker er blevet dræbt i ulykken, siger regeringen i Castilla-La Mancha-regionen ifølge nyhedsbureauet Reuters onsdag eftermiddag, mens myndigheder fortsat gennemsøger togene.

Billeder viser afsporede togvogne og mindst én, som er blevet kastet ned ad en jernbaneskråning.

Der er store skader på vognene og vragmateriale spredt omkring på ulykkesstedet.

En talsperson for spanske beredskaber sagde tidligere til nyhedsbureauet AFP, at alle "ressourcer er sat ind".

Indsatsen omfatter adskillige brandslukningshold, helikoptere og mobile intensivenheder, sagde talspersonen. Sundhedsminister Mónica García har i et opslag på det sociale medie X opfordret folk til at donere blod.

Ulykken skete nær byen Urda i provinsen Toledo centralt i Spanien omkring klokken 09.00.

En anonym person, som er blevet briefet om ulykken, siger til Reuters, at det ene tog var stoppet nær Toledo på grund af en signalfejl, da det blev ramt af det andet.

Der var ifølge en talsperson for lokalregeringen 397 passagerer på det ene tog og 147 på det andet.

- Vi hørte en voldsom larm, et helt enormt bump, som varede i ti sekunder, siger passageren Miguel til radiostationen COPE ifølge Reuters om ulykkesøjeblikket.

- Igennem vinduet kunne vi se et ødelagt tog. Jeg forestiller mig, at det var det andet.

Den spanske premierminister, Pedro Sanchéz, erklærer sig på det sociale medie X "rystet" over ulykken og sender sine tanker til ofrene og deres familier.

Premierministerens kalender er ryddet onsdag, skriver Reuters. Oppositionspartiet PP har aflyst alle kampagnebegivenheder onsdag. Spanien går til parlamentsvalg den 29. november.

EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, har sagt, at "Europa sørger" med ofrene og deres familier.

I januar blev 46 mennesker dræbt, og over 120 kom til skade, da to højhastighedstog kolliderede i Andalusien i byen Adamuz.

Begge ulykker i år er sket på forbindelsen mellem Madrid og Sevilla.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT