Medier: Andrew Mountbatten-Windsor anholdt på sin fødselsdag
Ifølge flere britiske medier er den tidligere prins Andrew Mountbatten-Windsor torsdag blevet anholdt.
Den tidligere britiske prins Andrew, nu med det borgerlige navn Andrew Mountbatten-Windsor, er blevet anholdt torsdag morgen i en sag om embedsmisbrug.Det oplyser politiet i en udtalelse ifølge flere britiske medier herunder BBC.
Politiet nævner ikke navnet på den tidligere prins.
- Efter en grundig vurdering har vi nu indledt en undersøgelse af denne påstand om embedsmisbrug, siger den assisterende politichef Oliver Wright i en udtalelse ifølge mediet.
Ifølge udtalelsen fra politiet i Thames Valley er manden anholdt under mistanke om embedsmisbrug og er i politiets varetægt.
Samtidig oplyses det, at der foretages ransagninger på adresser i Berkshire og Norfolk.
Den tidligere prins er blevet anholdt på sin 66-års fødselsdag.
Tidligere på dagen bragte The Telegraph billeder af det, der formodes at være flere politibiler foran Mountbatten-Windsors hjem.
Anholdelsen kommer, efter at politiet i Thames Valley i sidste uge oplyste, at de er i gang med at undersøge anklager om, at den tidligere prins har videregivet fortrolige dokumenter til den nu afdøde seksualforbryder Jeffrey Epstein.
Omfanget af den tidligere prins' forbindelser til Epstein er blevet tydeligere i takt med USA's justitsministeriums offentliggørelse af over tre millioner dokumenter fra Epstein-filerne.
Filerne er en stor samling af dokumenter, billeder og videoklip, som er blevet indsamlet under efterforskningen af den dømte seksualforbryder og finansmand Jeffrey Epstein og hans netværk.
I de seneste offentliggjorte dokumenter videregav en afsender, der ifølge BBC menes at være den tidligere prins, rapporter om officielle besøg i Singapore, Hongkong og Vietnam under sin tid som handelsudsending.
Han mistænkes desuden for at have videregivet fortrolige oplysninger om investeringsmuligheder.
/ritzau/
